23 Haziran 2018 Cumartesi
Ana sayfa » “O Obama’nın Savcısı… Trump’la Ayrıca Görüşeceğim”

“O Obama’nın Savcısı… Trump’la Ayrıca Görüşeceğim”

AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, bayram namazı çıkışı gazetecilerin sorularını yanıtladı. Mayıs ayındaki ABD ziyaretinde kavgaya karışan koruma müdürü hakkında verilen yakalama kararını veren savcı için “Obama’nın savcısı” değerlendirmesini yaptı. Erdoğan Trump’la bu konuyu görüşeceğibi belirtti. Erdoğan ayrıca Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un “Dünya lideri olmak göründüğü kadar havalı değil,Erdoğan ile her 10 günde bir konuşması gereken benim” sözlerine AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan “Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanıyla görüşmenin onlar için bir artı değer olduğunu düşünürüm” yanıtını verdi.  ABD’deki ‘koruma’ soruşturması için ise “ABD’nin ne yapmaya çalıştığını anlamakta zorlanıyorum” yorumunda bulundu.

“Benimle Görüşmeleri Onlar İçin Bir Artı Değer”

AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan bayram namazını İstanbul Üsküdar’daki Hz. Ali Camii’nde kıldı. Namaz sonrası gazetecilere konuşan Cumhurbaşkanı, gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Erdoğan’a,  küresel lider olarak yaşamın sanıldığı kadar “havalı” olmadığını belirterek, “Ben Erdoğan ile on günde bir görüşmek zorunda olan biriyim” diyen Fransız mevkidaşı Macron’un sözleri de soruldu. Erdoğan bu soruya;
“Doğrusu ben tabii ne demek istediğini çözme noktasında değilim. Onu sayın Macron’dan öğrenmek lazım. Benim bildiğim tek şey var; görüşme talebinde bulunduklarına göre, ben görüşme talebini reddetmeyi arzu etmem. Çünkü dostları çoğaltmak isterim ve bize olumsuz nazarla bakanları da azaltmak isterim. Fakat ben o dergiye verilende bir olumsuzluk değil tam aksine Türkiye’nin Cumhurbaşkanıyla görüşmenin onlar için bir artı değer olduğunu düşünürüm” diye yanıt verdi.

 

ABD’deki korumaların kavga soruşturması

ABD’de Erdoğan’ın Mayıs ayındaki ziyareti sırasında Washington’da bulunan Türkiye büyükelçiliği konutunun önünde yaşanan kavgayla ilgili 15’i cumhurbaşkanlığı koruması, 19 kişi hakkında yargı sürecinin başlamasına karar verilmiş ve Erdoğan’ın koruma müdürü Muhsin Köse hakkında da yakalama kararı çıkarılmıştı.
Bu gelişmeyi de değerlendiren Erdoğan “Bu başlı başına bir skandaldır” dedi.

“Obama döneminin savcısı sayın Trump’la ayrıca görüşeceğiz”

“Amerika’da adaletin nasıl çalıştığının çok açık net skandal ifadesidir. BM Genel Kurulu’na gelen misafirleri Amerika Birleşik Devletleri’nin güvenlik ekiplerinin koruma sorumluluğu vardır. Amerika Birleşik Devletleri’nin koruma sorumluluğunu yerine getirmiyorsa orada bize karşı saldırıda bulunan bölücü terör örgütü PKK’nın mensuplarına karşı benim koruma görevlilerim görevini yapmayacak mı? Onlar da tabii ki bu saldırılar karşısında görevlerini ifa ettiler. Oradaki savcılık makamı Obama döneminden kalma ve bir savcıdır, böyle bir şu anda iddia hazırlamış olması vesaire bizi bağlamaz. Bizim bundan sonraki seyahatimizde de orada da fırsat bulursak Sayın Trump’la da ayrıca görüşeceğiz. Şu anda Dışişleri ve Adalet bakanlıkları gerekli görüşmeleri sürdürüyorlar”

“Ben Amerika’nın ne yapmak istediğini anlamakta zorlanıyorum”

Erdoğan, “Amerika’daki bu gelişmeler iyi gelişmeler değildir. Hala bir FETÖ çetesinin koruma altında olduğu bir ülkedir Amerika. Bölücü terör örgütü PKK’nın adeta koruma altında olduğu bir ülke konumuna düşmüştür Amerika. Ben Amerika’nın tüm bu gelişmeler karşısında ne yapmak istediğini anlamakta zorlanıyorum” ifadelerini kullandı.