07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » “Washington’da Bir Eşkiya”
“Washington’da Bir Eşkiya”

“Washington’da Bir Eşkiya”

Tayyip Erdoğan’ın ABD ziyareti sırasında Washington Büyükelçiliğine ait rezidansın önünde yaşanan korumaların karıştığı kavganın ABD’deki yankıları sürüyor. Commnentary Magazine’de yayımlanan Noah Rothman imzalı, 17 Mayıs 2017 tarihli analiz, Washington’da göstericilere saldıran Erdoğan’ın korumaları için ”hayvan gibi davranan eşkiyalar” tanımını kullandı.

“Washington’da Bir Eşkiya”

Odatv’den Şıvan Okçuoğlu’nun haberine göre, Commnentary Magazine’de yayımlanan Noah Rothman imzalı, 17 Mayıs 2017 tarihli analiz, Washington’da göstericilere saldıran Erdoğan’ın korumaları için ”hayvan gibi davranan eşkiyalar” tanımını kullandı. Erdoğan’ın ABD ziyareti yazının başlığında ‘A Thug in Washington” (Washington’da Bir Eşkiya) başlığıyla tanımlandı.

Göstericileri bilhassa yaralamak için saldıran korumaların başlattıkları kavganın özetlendiği yazıda 2016’nın Mart ayında gerçekleşen Erdoğan’ın Washington ziyaretinde benzer hadiselerin yaşandığı anımsatıldı.

”Sokaklarda bağıran insanlar”

Vox.com’un muhabirinin ”daha önce hiç böyle bir şey görmemiştim,” sözlerine de yer veren yazar, Brookings çalışanlarından birinin de yaşananlardan etkilendiği ve Erdoğan’ın korumaları tarafından darp edildiği bilgisini paylaşıyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Erdoğan’ın göstericileri küçümser bir tavırla, ”sokaklarda bağıran insanlar Türkiye’de neler olduğunu bilmiyorlar. Uluslararası kamuoyu, teröristleri bugünlerde terörist olarak nitelendirmiyor,” sözlerine de yer verdi.

2011’deki kavgayı da hatırlattılar

Yazar bir diğer olayı, 2011’de New York’taki BM toplantısında Erdoğan ve korumaları ile güvenlik personeli arasında çıkan kavgayı da anımsatıyor ve yaşananlara dair BM personel sendikasından Timothy Kennedy’nin yazdığı raporda geçen sözlere yer veriliyor, ”çok sayıda memur tartaklandı, bakanlık kimlikleri sahte şekilde kullanıldı, ve görevlilerimizden en az birine saldırıldı.”

“Erdoğan’ın haydutları…”

ABD’nin günden günde daha otoriter ve baskıcı bir lider haline gelen Erdoğan yönetiminin bu tavırlarını tolere etmesi için geçerli bir sebep bulunmadığını söylerken, Trump yönetiminin ise aynı Obama yönetimi gibi bu tip olaylara tepki göstermediğine dikkat çekiyor. Yazar aynı zamanda kendilerine pasif davranan ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından gereken tepki gösterilmediği takdirde olacakları, ”Erdoğan’ın haydutları Amerikan misafirperverliğini kötüye kullanmaya devam edecektir,” sözleriyle özetliyor.

İşte ilgili haberin linki;

Kaynak: https://www.commentarymagazine.com/foreign-policy/middle-east/turkey/a-thug-in-washington-erdogan/