07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » IŞİD Şefkati
IŞİD Şefkati

IŞİD Şefkati

Beyoğlu, İstiklal Caddesi‘nde 3’ü İsrail biri İran vatandaşı 4 turistin yaşamını yitirdiği, 44 kişinin yaralanmasına ilişkin davada IŞİD yöneticisi olmakla suçlanan sanık sağlık sorunları nedeniyle tahliye edildi.

İstanbul Beyoğlu İstiklal Caddesi’nde 19 Mart 2016 tarihinde canlı bomba Mehmet Öztürk’ün kendini patlatması sonucu 3’ü İsrail biri İran vatandaşı 4 turistin yaşamını yitirdiği, 44 kişinin de yaralanmasına ilişkin dava kapsamında IŞİD terör örgütü yöneticisi ve üyeliğinden tutuklu 5 sanık hakim karşısına çıktı. Örgüt yöneticisi olmakla suçlanan Erkan Çapkın ilk duruşmada sağlık sorunları gerekçe gösterilerek tahliye edildi.

İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün görülen duruşmaya tutuklu sanıklar cezaevlerinden getirilmedikleri için Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi aracılığıyla katıldı. Duruşmada tahliye edilen Erkan Çapkın, eski savunmasını tekrar ettiğini belirti. Kardeşi olan Ercan Çapkın ise savunmasında, “IŞİD terör örgütü ile ve İstanbul’daki saldırı olayı ile herhangi bir irtibatım yoktur. Saldırıyı gerçekleştiren Mehmet Öztürk adlı şahsı tanımam. Herhangi bir şekilde yasal yollardan veya yasa dışı yollarsan yurt dışına çıkmadım. Kendi ismimin dışından herhangi bir isim veya kod isim kullanmadım. Adıyaman Menzil grubu, Gaziantep Danacık’ta bulunan Kadiri tarikatına ait toplantılarına katıldım. Bunun dışında islami yapılarda adı ön plana çıkmış kişilerin toplantılarına da katıldım” dedi.

Adnan Oktar’a suikast teşebbüsü

Duruşmaya katılan Adnan Oktar’ın avukatı Aysu Yılmaz da söz alarak, “Sanıklardan Hüseyin Kaya’nın cep telefonunda yapılan incelemede Adnan Oktar ile ilgili adı geçen araştırma yaptığına dair bazı tespitlere ulaşılmıştır. Bunun bir suikast teşebbüsü olduğunu düşünüyoruz. Müvekkil zarar görmüş ve kendisine emniyetçe re’sen koruma tahsis edilmiştir. Müvekkil adına sanıklardan şikayetçiyiz ve davaya katılmak istiyoruz” dedi.

Tutukluluk orantılı değil

Savunmaların ardından ara karar oluşturan heyet, sanıklar Hüseyin Kaya, Ercan Çapkın, İbrahim Güler ve Mehmet Mustafa Çevik’in tutukluluk hallerinin devamına karar verirken, Ercan Çapkın’ı sağlık sorunu nedeniyle cezaevinde tutulmasının orantılı olmayacağı gerekçesiyle tahliye etti. Heyet, Adnan Oktar’ın davaya katılma talebini reddederek, emniyetten sanıkların görüşme yaptığı kişiler arasında IŞİD ve El Kaide terör örgütleri ile irtibatlı kişiler bulunup bulunmadığının sorulmasına hükmetti. Duruşma ileri bir tarihe ertelendi.