07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Hem Zorba Hem Küstah
Hem Zorba Hem Küstah

Hem Zorba Hem Küstah

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde Mersin Barosu Kadın Hakları Merkezi’nin düzenlediği basın açıklamasında Mersin Baro Başkanı Ali Er’in Merkez üyesi Şilan Türk’ü konuşma yaptığı sırada kürsüden iterek, zorla uzaklaştırmıştı. Zorba Baro başkanı  olayı Bidebunudinle programında Yavuz Oğhan’a anlattı. Başkan Ali Er, özür dilemek yerine “bazı hareketleri nedeniyle hak ettiğini düşünüyorum” dedi.

İşte o açıklaması;

“Bazı hareketleri nedeniyle hak ettiğini düşünüyorum”

“Mersin barosu olarak siyasi bir amaç gütmeksizin evet ya da hayır yönünde bir açıklama yapmadık. Bu konuda Barolar Birliği’nin bir kuruluşu olan TÜBAKOM tarafından bize yollanan bildirinin içeriğinde, siyasi olduğunu düşündüğümüz için, ‘hayır’ın büyük puntolarla yazılmış olduğunu gördük. Arkadaşlara siyasi parti olmadığımızı, büyük olan ‘evet’ de olsa değiştirmemiz gerektiğini söyledik. Küçültüp basına verebilirsiniz dedim. Biz barolarımızı siyasete alet etmek istemiyoruz. Ama arkadaşlar kabul etmedi. Şilan Türk ve arkadaşları Kadın Hakları Merkezi’nden istifa ettiği için o metni başkasının okumasını istedik. İstifa eden arkadaş istifa metnin okumak istedi. Biz de davet ettiğimiz arkadaşımızın kadın haklarına dair yazılan metnimizi okumasını istedik. Diğer arkadaşımız ‘benim şunu okumam gerek’ diyerek araya girdi ve ben aslında ona müsaade ettim. El hareketlerinden anlaşılıyor. Merkez üyesi arkadaş gelmeden, Şilan Türk kürsüye gelerek metni okumaya başladı. İtekleme olayı yok aslında. Müsaade edin diyerek diğer arkadaşa yer açmaya çalıştım .Bütün kadınlardan bu konuda özür dilerim. Ama o arkadaşımızın öncesinde oluşan hareketleri dolayısıyla ondan böyle bir şeyi düşünmem. O arkadaşımızın bazı hareketleri nedeniyle hak ettiğini düşünüyorum.

“İtekleme yok refleks var”

“Çok da itekleme yok. O anki refleks ile birlikte o biraz fazla görülmüş olabilir. Basın o boyuttan gördüğü için sadece öyle görünüyor”

Mersin Adliyesi içindeki baro hizmet alanında ise Mersin Barosu Kadın Hakları Merkezi Başkanı Burcu Düzen Gürler, düzenlendiği basın toplantısında 21 kadın arkadaşı ile birlikte baro komisyonlarından istifa ettiklerini duyurdu.