24 Haziran 2018 Pazar
Ana sayfa » Sayan Kardeşlerin Önlenemez Yükselişi
Sayan Kardeşlerin Önlenemez Yükselişi

Sayan Kardeşlerin Önlenemez Yükselişi

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın kız kardeşi olan Ayşe Sayan Kuveyt’e büyükelçi olarak atandı. Sayan’In diğer kardeşlerinin görevleri de ortaya çıkınca ortaya çok tartışılacak bir tablo çıktı.

Sayan Kardeşlerin Önlenemez Yükselişi

Dışişleri Bakanlığı kararnamesiyle çeşitli ülke ve merkezlerinde görevlendirilecek yeni büyükelçilerin isimleri belli oldu. Merve Kavakçı’ın Malezya’nın Başkenti Kuala Lumpur’a büyükelçi olarak atanması tartışma yaratmıştı. Ancak yeni kararnamede bir detay daha var.

Referandum öncesinde Türkiye ve Hollanda arasındaki toplantı krizinin aktörlerinden biri olan Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın kız kardeşi olan Ayşe Sayan Kuveyt’e büyükelçi olarak atandı.

 

İBB Meclis üyesi kardeşi Nazmiye ihaleler kraliçesi

Sayan’ın bir diğer kardeşi olan Nazmiye Sümeyye Sayan’ın İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi Üyesi olduğu biliniyor. Nazmiye Sümeyye Sayan’ın hem müdürü hem de ortağı olduğu DİGİMEG Eğitim Danışmanlık ve Medya Hizmetleri Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti AKP’li belediyelerden aldığı yüklü ihalelerle gündeme gelmişti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) AKP’li meclis üyesi olan Nazmiye Sümeyye Sayan’ın hem sahibi hem ortağı hem müdürü olduğu danışmanlık şirketinin AKP’li Gaziosmanpaşa Belediyesi’nden 1 milyon TL’yi aşan 3 ihale aldığı ortaya çıkmıştı.Özellikle kardeş Sayan’ın 2016 yılında aldığı son ihale dikkat çekiciydi. Nazmiye Sayan Sayan, AKP’li belediyenin Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü’nün açtığı ‘psikolojik destek hizmeti’ ihalesini 673 bin 200 TL’lik teklifle aldı.. Kardeş Sayan’ın şirketiyle, Tayyip Erdoğan’a yakınlığıyla bilinen babası Ramazan Sayan’ın hukuk bürosunun telefon numaraları da aynı. Bu tablo 1989 doğumlu Nazmiye Sümeyye Sayan’ın şirketinin ‘aile şirketi olduğunu’ gösteriyor. Belediyelerde meclis üyesi olarak görev yapan isimlerin ihalelere girmesi ise hukuken yasak.

 

BTK başkanı ve müsteşar yardımcısı Sayan kardeşler

Bir başka kardeş Ayşe Hilal Sayan Koytek ise Bilgi Teknolojileri Kurumu’nda (BTK) müsteşar yardımcılığı görevini yürütüyordu, ancak 25 Mayıs 2016 tarihinde görevinden istifa etti. Bakan Fatma Betül Sayan Kaya’nın bir başka kardeşi, Ömer Fatih Sayan ise hala BTK başkanlığı görevini yürütüyor.

Erdoğan’ın “elinde büyüyen kızı”

Sayan kardeşlerin babası olan Avukat Ramazan Sayan’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a son derece yakın bir isim olduğu biliniyor. Erdoğan Hollanda krizinden sonra Fatma Betül Sayan için “Elimizde büyüyen bir kızımız” ifadesini kullanmıştı.