07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » İşte Hollanda Penceresinden Türkiye Krizi
İşte Hollanda Penceresinden Türkiye Krizi

İşte Hollanda Penceresinden Türkiye Krizi

Hollanda Bile yaşanan kriz dünya basınının da gündeminde.. Krize ilişkin yaşananları BBC Türkçe’den Yusuf Özkan toparladı. İşte Hollanda başbakanının gözünden,yaşanan krize ilişkin detaylar.

“Türk tarafı olayları çığrından çıkarmak için elinden gelenleri yaptı”

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Türk hükümetinin iki ülke arasında yaşanan ziyaret krizi ile ilgili olarak oldukça tuhaf davrandığını savunarak, “Olayları çığırından çıkarmak için ellerinden geleni yaptılar” dedi.
Rutte, “persona non grata” (istenmeyen kişi) ilan edilerek sınır dışı edilen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın diplomatik dokunulmazlığa sahip olmadığını ve sınır dışı kararında haklı olduklarını savundu.

“Daha önce hiç böyle bir şey yaşamamıştım”
Rutte, Pazar sabahı katıldığı bir televizyon programında, Türk bakanlarının Hollanda’da referandum kampanyası yapmasına izin verilmemesi ile gelişen süreci değerlendirdi.
“Yanlış bir filmin içine düştüm. Daha önce hiç böyle bir şey yaşamamıştım” diyen Rutte, olayların çığırından çıkmasını engellemek için yoğun çaba sarf ettiğini söyledi.

Sadece Cumartesi günü sekiz kez Başbakan Binali Yıldırım’ı telefonla aradığını anlatan Rutte, en son Pazar sabahı saat 02.00’de Rotterdam’da olayların büyümesi üzerine Türk mevkidaşı ile görüştüğünü belirtti.

“Nazi suçlaması kabul edilemez”

Hollanda’nın sağduyulu taraf olacağını vurgulayan Hollanda Başbakanı, Tayyip Erdoğan’ın “Nazi kalıntısı” suçlamasının kabul edilemez olduğuna işaret etti.
Türkiye, 16 Nisan’daki anayasa değişikliği referandumuna hazırlanırken, yurt dışında 2,9 milyon kayıtlı seçmen bulunuyor. Hollanda, 245 bin kişi ile en fazla kayıtlı Türk seçmenin bulunduğu Avrupa’daki üçüncü ülke.

“Onlar Türkiye değil, Hollanda vatandaşıdır”

Rutte’ye göre, iki ülke arasındaki en önemli sorun, Türkiye’nin sürekli olarak Hollanda’daki Türklerden “vatandaşlarımız” diye söz etmesi. “Onlar Hollanda vatandaşıdır” diyen Rutte, Hollanda’nın da Türkiye kadar gururlu bir ülke olduğunu söyledi.

“Biz kendimize şantaj yaptırmayız”

Türk hükümet yetkililerinin ağır yaptırım tehdidinin de kabul edilemeyeceğini dile getiren Hollanda Başbakanı, “Biz kendimize şantaj yaptırmayız” dedi.

“O bakan hiçbir diplomatik dokunulmazlığa sahip değildi”

Başbakan, Bakan Kaya’nın “istenmeyen kişi” ilan edilerek sınır dışı edilmesinin haklı bir davranış olarak değerlendirdi.
Rutte, “Türk hükümetinin iddia ettiği gibi bakan hiçbir diplomatik dokunulmazlığa sahip değildi” diye konuştu.
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile birlikte Hollanda’ya iniş izni iptal edilen Bakan Kaya’nın istenmediğinin altını çizen Rutte, buna rağmen Türk bakanın Rotterdam’a gelmekte ısrarcı olduğunu söyledi.

“Başkonsolos ‘Bakan gelmeyecek’ diyerek yalan söyledi”

Hollanda Başbakanı, Kaya’nın Rotterdam’a geldikten sonra da değişik yöntemlerle polisi atlatmaya çalıştığını anlattı.
Rotterdam Belediye Başkanı Ahmet Abutalip de, Türkiye’nin Rotterdam Başkonsolosu’nun kendisini kandırmaya çalışarak, “Bakan gelmeyecek diyerek yalan söylediğini” söyledi.
Başbakan Rutte, Bakan Kaya’nın sınır dışı edilmesi nedeniyle Abutalip ve polisin tutumunu överek, teşekkür etti.

“Herkes haddini bilsin”

Hollanda Başbakanı, Cumartesi akşamı Türk bakanının gelişi sonrası Rotterdam’da yaşanan olayların kabul edilemez olduğunu vurgulayarak, “Herkes haddini bilsin” dedi.

“Türk kökenli seçmenleri sokağa başkonsolosluk çağırdı”

AKP Hollanda Seçim Koordinasyon Merkezi tarafından Rotterdam Başkonsolosluğu önüne çağrılan Türkiye kökenli seçmenlerle yaşanam arbede sonrası altı polis memurunun yaralandığı açıklandı.
Olaylar nedeniyle 12 kişi gözaltına alındı. Polis, “dağılın” çağrısına uymayan göstericilere karşı tazyikli su kullandı. Abutalip, Türkiye kökenli seçmenlerin Rotterdam Başkonsolosluğu’nun girişimi ile sokağa çağrıldığını öne sürdü.

“Diplomatlarımızın güvenliğinden Türkiye sorumlu”

Hollanda Dışişleri Bakanlığı, diplomatlarının güvenliğinden Türkiye’nin sorumlu olduğunu söyledi.
İstanbul’da İstiklal Caddesi üzerindeki Hollanda Başkonsolosluğu binasınnın tepesindeki Hollanda bayrağı indirilerek, yerine Türk bayrağı çekilmişti.
Bazı yabancı ajanslar, bayrağın çatıya tırmanan bir eylemci tarafından değiştirildiğini öne sürerken, Anadolu Ajansı ise bayrağın konsolosluk binası içinden biri tarafından asıldığını bildirdi.
Bakanlık’tan yapılan yazılı açıklamada, “Durum netleşmiş değil. Türkiye’de bulunan Hollanda diplomatik misyonlarının güvenliğinden Türk yetkililer sorumludur. Türkiye’ye konuyla iligli resmi şikayette bulunduk” denildi.