19 Haziran 2018 Salı
Ana sayfa » “Geri Dönüşü Yok…AB Dağılıyor”
“Geri Dönüşü Yok…AB Dağılıyor”

“Geri Dönüşü Yok…AB Dağılıyor”

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılma kararı vermesinin ardından, ABD’li milyarder George Soros uyardı. Soros, İngiltere’nin AB’den ayrılma kararının 28 üyeli birliğin dağılma sürecini başlattığını ve buradan dönüşün olmadığını söyledi.

Soros, Project Syndicate sitesinde yayınlanan makalesinde, İngiltere’nin kararının AB’nin dağılma sürecine başlattığını iddia etti. Soros, finans piyasalarında İngiliz sterlinine karşı pozisyon alarak yüksek paralar kazanmasıyla biliniyor.

İşte Soros’un makalesinden detaylar;

“İngiltere’nin kararı mülteci krizi ve dünya ekonomisi içi felaket”

Soros, İngiltere’nin ‘Brexit’ oylamasında AB’den çıkma kararı ile her geçen gün derinleşen mülteci krizinin hem İngiltere hem de dünya ekonomisi için felaket senaryosu yarattığına işaret etti.

“İskoçya AB’den ayrılmayı kaldıramaz”

Soros , İngiltere’den ayrılma kararı alan İskoçya’nın Avrupa’dan ayrılmayı kaldıramayacağını ifade etti. Milyarder yatırımcı, “Avrupa için senaryolar daha da kötüleşebilir. Şu anda üye ülkeler arasında artan tansiyon her ülke için ayrılma fikrinin tartışılmasını gündeme getirdi” dedi..

Soros, bütün bu felaket senaryolarının ardından yazısının sonunda AB’nin oldukça güçlü bir kuruluş olduğuna vurgu yaptı.