07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Tipik Bir Erdoğan Çarkı
Tipik Bir Erdoğan Çarkı

Tipik Bir Erdoğan Çarkı

Daha 2 gün önce “Oradan Avrupa Birliğinden çekilmeme kararı çıkacak. Ben şimdiden size söylüyorum.” diyen Tayyip Erdoğan çark etti. İngiltere AB’den ayrılma kararı alınca Erdoğan’ın söylemi yine değişti; “İngiltere ne dedi. ‘3000 yılına kadar Türkiye giremez’ dedi. Şimdi ne oldu. Hadi buyur bakalım. 3 gün bile dayanamadın bak”.

Tayyip Erdoğan Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (TÜMSİAD) iftar programında İngiltere’deki AB referandumunu sonucunu değerlendirdi.

Erdoğan, İngiltere’nin AB’den ayrılma kararını, “Tüm dünya ile birlikte biz de referandum sonucunun evet olarak çıkmasını bekliyorduk. Ama sonuç bu şekilde tecelli etti. İngiliz halkının verdiği bu kararı İngiltere ve Avrupa Birliği için yeni bir dönemin başlangıcı olarak görüyorum” diyerek yorumladı.

İşte Erdoğan’ın o açıklaması;

“Siz müslümansınız deyip bizi almadılar”

“AB uzun süredir Türkiye’nin üyeliği meselesi başta olmak üzere pek çok konuda kendi değerlerine aykırı düşen bir pozisyona sürüklenmişti. Kriterleri karşılama konusunda bizimle mukayese edilemeyecek pek çok ülkeyi hızla üyeliğe kabul eden AB’nin Türkiye ile ilgili çifte standartı artık gizlenemeyecek bir hale gelmiştir. Bize engel üstüne engel koydular. 53 yıldır bizi kapılarında beklettiler. Hala bekletiyorlar. Nedir? Gerekçeniz ne? Bir zaman bir Fransız Dışişleri Bakanı; Somali ile ilgili bir toplantı ara verince çıktık. Ahmet Bey o zaman Dışişleri Bakanı; Başbakanım. Ve o Dışişleri Bakanı ile üçlü görüşüyoruz. Dedi ki; ‘Sizi AB’ye almazlar.’ ‘Niye?’ dedim. Durdu durdu… ‘Müslümansınız’ dedi. ‘Bunu biliyoruz da biz insanız’ dedim. ‘Ordakiler nasıl insansa biz de insanız. Birbirimizden farkımız mı var? Bunca zaman geçti. Eee bize başında deseydiniz, siz Müslümansınız, boşuna uğraşmayın. Sizi almayacağız. Bizi niye böyle oyaladınız.’, ‘Hayır diyemediler”

“‘NATO’ya bizi yanlışlıkla aldılar”

“Onun için bu süreç böyle geldi. ‘NATO’ya nasıl oldu da aldınız?’ dedim. Ne dedi biliyor musunuz? Çok enteresan… ‘Orada bir yanlışlık oldu’ dedi. Buna benzer çok hatıralarımız var. Bunlarla bütün müzakerelerde hep şunu söylemişimdir. ‘Yahu alacaksanız buyrun deyin. Almayacaksanız bize deyin ki; boşuna uğraşmayın almayacağız sizi. Bizi de yormayın siz de yorulmayın.’ Ama hep aldattılar. Dürüst davranmadılar.

“3 gün bile dayanamadın bak”

“Şimdi buyurun İngiltere ne dedi. 3000 yılına kadar Türkiye giremez dedi. Şimdi ne oldu. Hadi buyur bakalım. 3 gün bile dayanamadın bak. Biz AB önemsedik. Bu yolda bir gayret ortaya koyduk. Ama hep bizi oyaladınız.”