07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » İşte Adım Adım Havalimanı Katliamı
İşte Adım Adım Havalimanı Katliamı

İşte Adım Adım Havalimanı Katliamı

Atatürk Havalimanı’nı kana bulayan 3 canlı bombanın, 32 gün önce İstanbul’a geldiği, Fatih Horhor’da daire kiralayıp saldırıyı planladığı anlaşıldı…Saldırganların havalimanına geldiği Taksici konuştu. Bu arada saldırı önce havalimanı polislerinin whatsapp mesajlarına göre saldırganlar hemen farkedildi.

İşte Habertürk’ten Nihat Uludağ, Yusuf Doğan ve Müslim Sarıyar’ın haberine göre adım adım havalimanı katliamı;

32 gün önce gelip Fatih’te ev tuttular

-Çeçen uyruklu oldukları ileri sürülen 3 canlı bombanın 32 gün önce İstanbul’a geldiği anlaşıldı. Fatih’e gelen canlı bombalar, burada bulunan bir emlakçı aracılığıyla Fatih’teki Horhor semtinde bir binanın 1. katını kiraladı. İfadesi alınan emlakçı B.Y., yabancı uyruklu olan 3 kişinin evi kiraladıkları sırada Rusya pasaportu gösterdiklerini, 1 yıllık da kontrat yaptıklarını anlattı.

“Bazen kavga ediyorlardı”

-Komşularıyla hiçbir şekilde iletişim kurmayan canlı bombaların kiraladığı 3 numaralı dairenin kapısının dışına demir bir kapı sistemi daha yaptırdıkları belirlendi. Komşuları, kendileriyle hiçbir şekilde iletişim kurmayan canlı bombaların evlerinden zaman zaman kavga seslerinin de geldiğini söyledi.

O gece saldırı için 20:35’de evden çıktılar

-Canlı bombaların kiraladığı cadde üzerindeki tüm kamera kayıtlarına incelemek üzere el koyan terör polisi, 3 canlı bombanın saat 20.35’te evlerinden çıktığını belirledi. Bombacılar, sırt çantaları ve ellerindeki tekerlekli valizle 3 dakika sonra Aksaray Metro İstasyonu’nun bitişiğinde bulunan caddeye çıktı. Vatan Caddesi alışveriş merkezi önünden geçen bombacılar, yeraltı çöp konteynerine bazı eşyalarını bırakarak yoldan gitmekte olan bir taksiyi durdurdu. Saat 20.45’te taksiye binen 3 canlı bombanın hedefi Atatürk Havalimanı’ydı. Olay sonrası çöp konteynerinde inceleme yapan polis ekipleri, bazı ajanda ve not defterlerine incelemek üzere el koydu.

“Adamlar çok rahattı. Hiç heyecan ya da stres belirtisi yoktu”

-Bombacıları havalimanına götüren ve ifadesi alınıp serbest bırakılan taksici M.B., 3 kişiyi havalimanına götürdüğünü doğruladı. 3 kişiyi Vatan Caddesi’ndeki AVM’nin hemen yanından aldığını söyleyen M.B., “İftar saatine çok az bir zaman vardı. 3 kişi el işareti yaptı. Yanlarında 1 büyük bavul ve 2 de küçük valiz vardı. Araca bindiler. Yabancı oldukları belliydi. Ya Çeçen ya da Kafkas uyrukluydu 3’ü de. Türkçe olarak sadece ‘Atatürk Havalimanı’ dediler. Ben de bir şey sormadım ve yola devam ettim. Yabancı bir dil konuştular ama anlamadım. Yarım saat içinde havalimanına ulaştım. Dış hatlar gidiş terminali önünde indirdim. Paramı verip bavullarını alarak indiler. Bekleme yasağı olduğu için ben de ayrıldım. Bir süre sonra patlama olduğunu öğrendim. Hiç şüphelenmedim. Adamlar çok rahattı. Hiç heyecan ya da stres belirtisi yoktu. Silahlı olduklarını bilmiyorum. Aslında ölümden dönmüşüm” dedi.

 

Saldırı için yarım saat terminalde beklediler

-Polis, olayın ardından tüm kamera görüntülerini inceledi. Dış hatlar terminali güvenlik kamera görüntülerine göre, 3 canlı bombanın terminalin önünde yaklaşık yarım saat beklediği görülüyor. Daha sonrasında ise 3’ü de farklı yöne dağılıyor. Kamera görüntülerinden elde edilen ilk fotoğrafta canlı bomba dış kapıdan girerken görülüyor. İkinci fotoğrafta ise siyah mont giyen terörist çevreye ateş ediyor. Çevredeki insanların kurşunlardan korunmak için kendilerini yere attıkları görülüyor.

Saldırganlardan birinin Çeçen olduğu kesinleşti

-Atatürk Havalimanı’nı kana bulayan teröristlerden birinin kimliği belli oldu. Canlı bombalı terör eylemini gerçekleştiren teröristlerden birinin Rus uyruklu Çeçenistanlı O.V. olduğu ortaya çıktı. Teröristin, IŞİD’i başkenti olarak değerlendirilen Rakka üzerinden Türkiye’ye giriş yaptığı öğrenildi.

Polislerin saldırı öncesi Whatsapp mesajları ortaya çıktı;

Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi  saldırganlardan şüphelenen polislerin kendi aralarındaki Whatsapp yazışmalarını yayımladı.Mesajlara göre polisler saldırganları hemen farkediyor.

 

İşte o WhatsApp mesajı:

whatsapp(1)