24 Haziran 2018 Pazar
Ana sayfa » “Benim İçin Dindarlık Her Şeydir”
“Benim İçin Dindarlık Her Şeydir”

“Benim İçin Dindarlık Her Şeydir”

AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, Vatikan ziyareti öncesi İtalyan La Stampa gazetesine konuştu. Erdoğan, “Biz AB’ye tam üyelik istiyoruz. Benim için dindarlık her şeydir, ondan taviz vermem” dedi.

“Benim İçin Dindarlık Her Şeydir”

Yarın Vatikan ve Roma’da resmi görüşmelerde bulunmak üzere bu akşam İtalya’ya gelmesi beklenen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ziyareti öncesinde İtalyan La Stampa gazetesine bir mülakat verdi. BBC Türkçe’den Övgü Pınar’ın haberine göre; La Stampa, Erdoğan söyleşisini bugün manşetten “Erdoğan: AB bizi alsın” manşetiyle yayımladı.

La Stampa Genel Yayın Yönetmeni Maurizio Molinari’nin İstanbul’da Beyleybeyi Sarayı’nda yaptığı söyleşiden bazı anların görüntüsü de gazetenin internet sitesinde paylaşıldı.

Gazetede yayımlanan metne ve videodaki görüntülere göre Erdoğan, Vatikan ziyaretinin başlıca nedeni olan Kudüs meselesinden, Türkiye-AB ilişkilerine ve Afrin operasyonuna kadar birçok soruya yanıt verdi.

Erdoğan’a, Brexit sonrası İngiltere’nin AB ile sahip olacağı türden bir ilişkinin Türkiye için de geçerli olabileceği şeklindeki tezlerle ilgili bir soru da soruldu.

Erdoğan buna cevaben, “Biz AB’ye tam üyelik istiyoruz. Diğer seçenekler bizi tatmin etmez” dedi.

“Benim için dindarlık her şeydir”

La Stampa yayın yönetmeni Molinari, Erdoğan’a “Bir inanç insanı olan Papa ile buluşacaksınız. Siz de inançlı birisiniz. Bu sizin kişiliğinizde ne kadar etkili?” diye sordu. Erdoğan’ın yanıtı şöyle oldu:

“Benim için dindarlık her şeydir, ondan taviz vermem. Dinimin bana emrettiği her şey benim için bir ilktir.”

Erdoğan, “Papa Francesco ile görüşmenizde hangi konu en önemli gündem maddesi olacak?” sorusuna ise “Kudüs” diye yanıt verdi. ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’i İsrail’in başkenti olarak tanıma kararı sonrası Papa ile buluşacak olan Erdoğan şunları söyledi:

“Trump’ın uluslararası hukuka aykırı açıklamasından sonra (Papa ile) konuştuk. Bu görüşmeden ötürü Papa’ya teşekkür etmek istiyorum. Kudüs yalnızca Müslümanların meselesi değil. İkimiz de kentin statüsünün korunmasından yanayız. Statünün korunması, her üç dinin de kutsal mekanlarının güvence altına alınması ve Filistin halkının haklarının tanınması son derece mühimdir. Papa’nın ve Kudüs’teki çeşitli Hristiyan cemaatlerin de bu yönde mesaj vermesi, temel önemdedir.”

Erdoğan, İsrail-Filistin barışının tek yolunun iki devletli çözümden geçtiğini de belirtti ve “Bunun için de Filistin’i tanıyan ülkelerin sayısı artmalıdır. İtalya’dan da en kısa zamanda Filistin’i tanımasını istiyorum” ifadelerini kullandı.

Röportajın tamamı için buraya tıklayınız