24 Haziran 2018 Pazar
Ana sayfa » Zarrab’ın Serbest Bırakıldığı İddiası
Zarrab’ın Serbest Bırakıldığı İddiası

Zarrab’ın Serbest Bırakıldığı İddiası

ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarını deldiği iddiasıyla Mart 2016’dan bu yana tutuklu bulunan Reza Zarrab’ın ABD Federal Hapishane Bürosu kayıtlarında 9 Eylül’de serbest bırakıldığı bilgisi yer aldı. Avukatı, ‘Zarrab’ın serbest kaldığına dair ABD federal hapishane sistemine ait kayıtlarla ilgili yaptığı açıklamada, ‘Teknik hata, Reza hala içeride’ açıklamasını yaptı.

 

Zarrab’ın Serbest Bırakıldığı İddiası

ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarını deldiği iddiasıyla Mart 2016’dan bu yana tutuklu bulunan Türkiye ve İran vatandaşı Reza Zarrab’ın eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’a gıyabında tutuklama kararı verilmesiyle eşzamanlı olarak dün (9 Eylül) serbest bırakıldığı yolunda resmi kayıt açıklandı. ABD Federal Hapishane Bürosu’nun (BOP) internet sitesinde yer alan bilgiye göre, 09135-104 kayıt numaralı 33 yaşındaki Sarraf dün serbest bırakıldı.

Twitter’da Zarrab’ın avukatıyla görüştüğünü ifade eden Daily Sabah’ın Washington muhabiri Ragıp Soylu ise yaşananların teknik bir hatadan kaynaklandığını söyledi. “Avukatı, Reza Zarrab’ın serbest kaldığına dair ABD federal hapishane sistemine ait kaydı reddediyor. ‘Teknik hata, Reza hala içeride’ diyor” ifadelerini kullanan Soylu, hafta sonu mahkemelerin kapalı olduğunu belirterek mahkeme sisteminde de Zarrab’ın serbest kaldığına dair bir karar gözükmediğini aktardı.

CHP’den açıklama

CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdal Aksünger, konu ile ilgili tiwtter’dan yaptığı açıklamada, “Rıza Sarraf’ın serbest bırakılması doğru değil. New York savcılığı arkadaşlarımıza böyle bir şey olmadığını teyid etmiş.Yarın duruşması var” dedi.