27 Ağustos 2019 Salı
Ana sayfa » Zarrab’ın 7 milyon Avroluk Yatı Ortaya Çıktı Ama El Konulamıyor
Zarrab’ın 7 milyon Avroluk Yatı Ortaya Çıktı Ama El Konulamıyor

Zarrab’ın 7 milyon Avroluk Yatı Ortaya Çıktı Ama El Konulamıyor

Reza Zarrab’ın evlenirken “60 yıl hiç ayrılmayacağız” diyerek şarkıcı Ebru Gündeş’e verdiği “60 Years” adlı 7 milyon avroluk yatın, 1.5 yıl önce Bodrum’da bir tersaneye çekildiği ortaya çıktı. Yat Zarrab’ın üzerine kayıtlı olmadığı için el konulamıyor.

Zarrab’ın 7 milyon Avroluk Yatı Ortaya Çıktı Ama El Konulamıyor

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Türkiye’deki tüm mal varlığına el konulmasından sonra gözler Sarraf’’ın şirketleri, evleri ve sahip olduğu mallarına çevrildi. Sarraf’aait olduğu belirtilen Malta bayraklı 7 milyonavro değerindeki “60 years” adlı yat, Sarraf ABD’de tutuklandıktan sonra deniz yüzü göremedi. 2012’de suya indirilen yat, 2016’nın mayıs ayından beri bakım için çekildiği Bodrum İçmeler’deki Ağanlar Tersanesi’nde bulunuyor.

İŞLEM YAPILMADI

Sarraf’ın tutuklanmasından sonra Türkiye’de bulunan malları konusunda tasarrufa gidilmesiyle 45 metrelik yat da suya indirilmedi, personelinin işine son verildi. Bodrum Liman Başkanlığı’ndan alınan bilgiye göre “60 Years” adlı yatla ilgili herhangi bir işlem yapılmadı. Malta bayraklı olan yatın Sarraf’ın el konulan mal varlıkları arasında olup olmadığı konusunda herhangi bir açıklama yok. Yatın eşi Ebru Gündeş ya da başka bir kişinin üzerinde olması halinde el koymanın yapılamayacağı belirtildi.

‘60 YIL’ SÖZÜ

Yatın en önemli özelliği ismi… Zarrab’ın “60 Years” adını verdiği yatı ismi, işadamının evlenirken Ebru Gündeş’e verdiği “60 yıl hiç ayrılmayacağız” sözünden geliyor. Sarraf bu sözden hareketle göğsüne “60 yıl” yazılı dövme yaptırırken, aynı ifade çiftin Kanlıca’daki yalılarının kapısında da yazılı.

2012’DE SUYA İNDİRİLDİ

Sarraf’ın Ebru Gündeş’le evlendikleri 2010 yılında yapımına başlanan lüks motor yat, 2 ay boyunca kapsamlı testlere tabi tutulduktan sonra Royal Craft Yachting tarafından Haziran 2012’de suya indirilerek Sarraf’a teslim edildi. O yıl, Monaco’daki Yat Show’da da sergilenen ‘60 Years’ın iç yerleşimi ve donanımı İstanbul Tuzla’da tamamlandı. Yatın dizaynına bakıldığında güvertesinde tavandan açılan televizyon ve dönerek bara dönüşen dolap, yine havuzlukta gösterişli elips masa görülüyor.

İşte 7 milyon avroluk yatın özellikleri;

– Boyu: 45 metre 72 santimetre

– Genişlik: 8 metre 30 santimetre

– Kamara sayısı: 4

– Motor gücü: 2*650

– Seyir hızı: 11 knot n Maksimum hız: 13.2 knot

– Yelken alanı: 1030 metre

– Özellikleri: İçinde jet ski ve 3 tekerlekli motosiklet park alanı var. İskelede bir jakuzisi de bulunuyor. Mürettebat için de 3 kamaraya sahip.