24 Haziran 2018 Pazar
Ana sayfa » Yüreği Yanan Anneye Bir de Saat Davası
Yüreği Yanan Anneye Bir de Saat Davası

Yüreği Yanan Anneye Bir de Saat Davası

Uğur Kurt, Okmeydanı Cemevi avlusunda polisin açtığı ateşle yaşamını yitirmişti. Uğur’u  öldüren polise 12 bin yüz lira ceza verilmişti… Oğlunun hayatına 12 bin yüz lira değer biçilen anneye bir şok daha… Anne Güllünaz Kurt’a bir dava da oğlunun katilinin avukatı tarafından açıldı.

Yüreği Yanan Anneye Bir de Saat Davası

İstanbul Okmeydanı Cemevi’nde bir yakının cenazesindeyken polis Sezgin Korkmaz’ın silahından çıkan kurşunla yaşamını yitiren Uğur Kurt’un annesi hakkında, oğlunun katili Sezgin Korkmaz’ın avukatı Tolga Yurdakul tarafından dava açıldı.

“Saatimin kordonunu kopardı davacıyım”

Gazete duvar’dan Hacı Bişkin’in haberine göre, Kurt’un öldürülmesine ilişkin daha önce görülen bir duruşmada Kurt ailesinin avukatları olaya ilişkin görüntülerin incelemesinin Jandarma Kriminal laboratuarı tarafından yapılmasını talep ederken, sanık avukatı Tolga Yurdakul ise bu talepleri reddetmişti. Bunun üzerine salonda gerginlik yaşanınca sanık avukatı Yurdakul, saat kordonunun koparıldığı gerekçesiyle Kurt ailesinden şikâyetçi olmuştu.

Uğur Kurt’u öldüren polise sadece 12 bin lira ceza verilmişti

Sanık avukatının şikâyeti üzerine Kurt hakkında 10 Şubat 2016 tarihinde ‘Basit yaralama ve hakaret’ iddiasıyla iddianame hazırlandı. Kurt, oğlunun ölümüne sebebiyet veren sanık polise verilen 12 bin 100 TL para cezası kararından 34 gün sonra bu sefer sanık olarak hâkim karşısına çıkacak.

Davaya ilişkin Kurt ailesinin avukatı Aslı Kazan açıklama yaptı;

“Tutanaklara ve beyanlara aykırı, gerçek dışı bir şikâyet”

“O zamanki duruşma tutanağında avukat Yurdakul’un saatinin kırıldığına dair verdiği bir ifadesi yok. Daha sonrasında Yurdakul, 8 polis memuru ile birlikte duruşma çıkışında tuttuğu tutanakta da yine böyle bir ifade kullanmamış. Fakat Yurdakul daha sonra polis müdürlüğünde verdiği ifadesinde önceki tutanaklara ve beyanlara aykırı, gerçekdışı bir şikâyette bulunuyor ve böylece iddianame kabul ediliyor.”

“Duruşmadan bir gün sonra ameliyat olacak”

“Bu iddianame, savcı tarafından tamamen şikâyetçi polis avukatı Tolga Yurdakul’un beyanlarına bağlı kalınarak yazıldıktan sonra dava açıldı. Ayrıca Güllünaz hanım uzun bir süredir kanser tedavisi görüyor. Yarın görülecek duruşmadan bir gün sonra kendisi ameliyat olacak.”