27 Ağustos 2019 Salı
Ana sayfa » Trump’tan Ortadoğu’yu Karıştıracak Karar
Trump’tan Ortadoğu’yu Karıştıracak Karar

Trump’tan Ortadoğu’yu Karıştıracak Karar

ABD Başşkanı Donald Trump Kudüs’ü İsrail’İn başkenti olarak tanıdığını açıkladı. Trump’In açıklamasına Netanyahu teşekkür etti. Karar Fransa’dan tepki geldi.Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron,  “ABD’nin tek yanlı kararını desteklemiyoruz” dedi.

Trump’tan Ortadoğu’yu Karıştıracak Karar

ABD Başkanı Trump canlı yayında yaptığı açıklamada, “İsrail’in pek çok resmi binasına ev sahipliği yapıyor bu kent. Resmi olarak Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımanın zamanının geldiğine inanıyorum ve vaadi yerine getiriyorum. Bizim barışa dair umut taşıyoruz. Elbette bazı görüş ayrılıkları olabilir bu açıklama ile ilgili. İşbirliği ve birbirimizi anlamamız açısından daha iyi bir yerde olacağız. Geldiğimiz noktan bizi geri getirecek şeylerden uzak duracağız. Barış erişmek isteyenler için erişilebilirdir. Nefret sesleri yükselmesin istiyoruz. Ortadoğu terör ve çatışmalarla akılda kalmış. Artık barışı isteyenlerin aşırıcılığı kendi bölgelerinden atma zamanı gelmiş. Şiddet zamanı değildir. Bütün Ortadoğu’da ılımlı seslerin duyulduğu zamandır. Karşılıklı anlayış ve saygı temelinde ilerleyelim. Bölge liderlerine sesleniyorum; hepsi bize katılsınlar. Kalıcı bir barış için” dedi. ABD Elçiliği de Kudüs’e taşınacağı açıklandı.

NETANYAHU’DAN TEŞEKKÜR

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ABD’nin kararının ardından yaptığı ilk açıklamada Donald Trump’a teşekkür etti ve “İsrail halkı sonsuza kadar minnettar olacak” dedi.

BM: B PLANIMIZ YOK

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri, Kudüs kararıyla ilgili açıklamada bulundu. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, “iki devletli çözüme bir alternatif yok” dedi. Guterres, “bir B planımız yok” diye konuştu.

FRANSA CUMHURBAŞKANI MACRON’DAN AÇIKLAMA

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, konuyla ilgili konuşarak “ABD’nin tek yanlı kararını desteklemiyoruz” dedi.

Macron, Trump’ın kararını “üzücü” olarak niteledi.