27 Ağustos 2019 Salı
Ana sayfa » Öğrenciler Kampüse Alınmıyor!
Öğrenciler Kampüse Alınmıyor!

Öğrenciler Kampüse Alınmıyor!

AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla ‘cumhurbaşkanlığı ofisi’ yapılmak için geçen haftalarda boşaltılmaya başlanan Yıldız kampüsüne, üniversitenin öğrencileri alınmıyor. Kampüs ablukaya alındı.

Öğrenciler Kampüse Alınmıyor

Bu sabah saatlerinde öğrencisi oldukları okulun kampüsüne girmek isteyen öğrenciler, güvenlik tarafından içeriye alınmadı. İçeri girememelerinin gerekçesini soran öğrencilere, Rektörlük tarafından düzenlenen “Güvenlik gerekçesiyle gerekli görüldüğü takdirde okulda işi olmayan öğrenciler okula alınamaz” ifadelerinin yer aldığı bir yazı gösterildi.

Öğrenciler derslerine katılamadı

Davutpaşa Kampüsü’nde okuyan fakat birkaç dersini Yıldız Kampüsü’nden alan öğrenciler sabah saatlerinden itibaren Yıldız Kampüsü’ne giremiyor. Birçok öğrenci derslerine bu nedenle katılamadı.

“Yıldız’a Ses Ver!”

YTÜ Rektörü tarafından keyfi olarak alınan Yıldız Kampüsü giriş yasağının önümüzdeki saatlerde kaldırılması bekleniyor. Öğrenciler bugün saat 16’da yapılacak Yıldız’a Ses Ver! isimli etkinliğe katılmak için Yıldız Kampüsü’ne akın ediyor!

“Yönetim görüşme taleplerimizi reddetti”

BirGün’den Rabia Yılmaz’a açıklama yapan Yıldız Savunması üyesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği öğrencisi Ekin Can Alıcı, öğrencisi olduğu okula alınmamasını skandal olarak değerlendirerek, şöyle konuştu:

“Sabah saatlerinde kampüse gittim. Ancak ‘güvenlik’ gerekçesiyle beni içeri alamayacaklarını söylediler. Benimle birlikte onlarca arkadaşım da kampüse alınmadı. Resmi evrağı istedik, ancak bize vermediler. Evrağı görmemiz için okula başvurmamız gerekiyormuş. Yazıda, ‘gerekli görüldüğü takdirde’ ibaresi var, ancak keyfiyetle uyguluyorlar. Genel Sekreterlik ve Rektörlük, bütün görüşme taleplerimizi reddettiler.”

 

“Üniversite Öğrencisinden Korkuyor!”

Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencileri, sosyal medya hesabından bir açıklama yaparak kampüslerini savunmaya devam edeceklerini duyurdular. Açıklama şöyle:

“Üniversite Öğrencisinden Korkuyor!

Bugün “Yıldız Külliye Olmayacak! Gitmiyoruz, Buradayız!” etkinliğinden kaynaklı üniversitemiz skandal bir karara imza atarak öğrencilerin güvenliği bozacağı gerekçesiyle Yıldız Kampüsü’ne girişleri yasakladı.

Bu kararla birlikte bugüne kadar söyledikleri her şey boşa düşmüştür. Kampüse sahip çıktıklarına dair iddialarının doğru olmadığı ortaya çıkmıştır.

Bütün görüşme taleplerimiz reddedilmiş, kampüs fiili olarak öğrencilere kapatılmıştır. Bu kararı kabul etmemizi kimse beklemesin!

Beşiktaş Kampüsü’ne girebilen tüm arkadaşlarımızı saat 14’te Mimarlık önüne, giremeyen arkadaşlarımızı 15’te YTÜ otobüs durağına çağırıyoruz!

Şenliğimizi yapacağız!

Üniversitemizi koruyacağız!

Üniversitemizi terk etmeyeceğiz!”