21 Mayıs 2018 Pazartesi
Ana sayfa » AKP ‘Milli Birlik’ Yürüyüşü Başlatıyor
AKP ‘Milli Birlik’ Yürüyüşü Başlatıyor

AKP ‘Milli Birlik’ Yürüyüşü Başlatıyor

CHP’nin Adalet Yürüyüşü’ne tepki gösterip “tehlikeli oyun” diyen ve terörle işbirliği yapmakla suçlayan AKP “Milli Birlik Yürüyüşü” başlatıyor. Cumhurbaşkanlığı, 15 Temmuz Darbe Girişimi’nin birinci yıldönümünde düzenlenecek anma törenlerinin taslak programını açıkladı. 11 Temmuz Salı günü başlayacak etkinlikler, 16 Temmuz Pazar gecesine kadar yurtiçinde ve yurtdışında devam edecek. Etkinliklere herkesin katılması istendi.

AKP ‘Milli Birlik’ Yürüyüşü Başlatıyor

İşte Saray’ın himayesinde gerçekleştirilecek ve 11 Temmuz Salı günü başlayacak olan  “Milli Birlik Yürüyüşü” programına ilişkin yapılan açıklama;

11 TEMMUZ SALI PROGRAMI

15 Temmuz şehitleri ve bütün şehitlerimizin kabirlerini ziyaret. Öğle namazını müteakip 81 ilde Ulu Camiler ve Selatin Camilerinde Mevlid-i Şerif okunması ve yemek verilmesi. 15 Temmuz konulu fotoğraf sergilerinin açılması. 15 Temmuz haftası boyunca büyükelçiliklerimizde 15 Temmuz anma programları düzenlenmesi, basın bültenleri yayınlanması ve yabancı kamuoyunun bilgilendirilmesi. Hafta boyunca ana akım ve sosyal medyada 15 Temmuz ile ilgili mesajların yayınlanması

12 TEMMUZ ÇARŞAMBA PROGRAMI

SETA Vakfı tarafından İstanbul’da düzenlenecek olan 15 Temmuz Sempozyumu (Haliç Kongre Merkezi) Ankara’da düzenlenecek olan TOBB Uluslararası İş Dünyası Toplantısı. 15 Temmuz Milli İrade Zaferi’nin Analizi kitabının tanıtım toplantısı, 15 Temmuz Meydanların Dili Sergisi

13 TEMMUZ PERŞEMBE PROGRAMI

Şehit yakınları ve gazilerimizin katılımıyla Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Anma Programı…

14 TEMMUZ CUMA PROGRAMI

81 ilde okunan hatm-i şeriflerin duasının Millet Camii’nde yapılması. Ankara’da düzenlenecek olan 15 Temmuz ve İnsan Hakları Paneli. Şehit yakınları ve gazilerimizle 81 ilde akşam yemeği.”

15 VE 16 TEMMUZ PROGRAMI

Cumhurbaşkanlığı Erdoğan, 15 ve 16 Temmuz tarihlerinde Ankara’daki ve İstanbul’daki törenlere bizzat katılacak. 15 Temmuz günü saat 13.00’te TBMM’deki özel oturuma katılacak olan AKP Genel Başkanı Erdoğan, saat 15.00’te Ankara’da uluslararası basın mensupları ile bir araya gelecek.

ANKARA PROGRAMI

Cumhurbaşkanı Erdoğan Ankara’daki ilk etkinliklerin ardından İstanbul’a geçerek Milli Birlik Yürüyüşü’nü Anadolu yakasından saat 18.30’da başlatacak. Milli Birlik Yürüyüşü’nün saat 20.00’de tören alanına varması ile başlayan etkinlikte mehteran dinletisi yapılacak. Dinletinin ardından Erdoğan, 15 Temmuz Darbe Girişimi’nde yaşamını yitirenlerin yakınları ve yaralananlar ile birlikte saat 21.15’te tören alanına gelecek. Törende Kuran-ı Kerim tilavetinin ardından saat 22.05’te 15 Temmuz Belgeseli izletilecek ve saat 22.30’da Cumhurbaşkanı Erdoğan bir konuşma yapacak. Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleşecek İstanbul programı şu sıralama ile tamamlanacak:

“23.15 – 250 Şehidimizin isimlerinin okunması ve saygı ışıklarının yanması

23.30 – 15 Temmuz Şehitler Köprüsünde Şehitler Makamının Açılışı

23.45 – Video Mapping uygulaması – AKM

00.13 – Tüm Türkiye’de sela okunması ve Sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısıyla demokrasi nöbetinin başlaması.

16 TEMMUZ ANKARA PROGRAMI

15 Temmuz’u 16 Temmuz’a bağlayan gece saat 00.13’te yurt genelinde selaların okunması ile Kızılay Meydanı’ndan TBMM’ye Milli Birlik Yürüyüşü yapılacak. Milli Birlik Yürüyüşü kortejinin gece saat 01.00’de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ise saat 02.00’de TBMM tören alanına gelmesi beklenirken, Meclis’teki anma töreninin taslak programı şöyle:

“02.05 – Kuran-ı Kerim Tilaveti – Dua

02.32 – Protokol konuşmaları (Sn. Devlet Bahçeli, Sn. Binali Yıldırım, Sn. İsmail Kahraman, Sn. R. Tayyip Erdoğan)

03.10 – 81 ilden yürüyen gençlerin getirdiği bayrakların Sayın Cumhurbaşkanımıza ve Meclis Başkanımıza teslim edilmesi

03.15 – Video Mapping uygulaması– TBMM ve Gölbaşı Özel Harekat Başkanlığı

04.50 – Millet Camii’nde sabah namazının kılınması

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde 15 Temmuz Şehitler Abidesinin açılışı Sayın Cumhurbaşkanımızın hitapları.”