07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Zorlu Enerji BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’nde gönüllü yer aldı

Zorlu Enerji BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’nde gönüllü yer aldı

Sürdürülebilirlik alanında sektöründe birçok ilke imza atan Zorlu Enerji, Borsa İstanbul’un Kasım 2016 – Ekim 2017 dönemi için açıkladığı Sürdürülebilirlik Endeksi’nde gönüllü yer alan sayılı şirketlerden biri oldu.

Sürdürülebilirliği ekonomik, sosyal ve çevresel yönleriyle kapsamlı bir şekilde ele aldıklarını dile getiren Zorlu Enerji Genel Müdürü Sinan Ak, BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’nde gönüllü olarak yer almalarının bu konuya verdikleri önemin bir yansıması olduğunu söyledi.

Yerli ve yenilenebilir enerji alanında referans projelere imza atan Zorlu Enerji, Borsa İstanbul’un (BIST) Kasım 2016 – Ekim 2017 dönemi için açıkladığı BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’nde gönüllü olarak yer aldı.

Sürdürülebilirlik Endeksi kriterlerine göre değerlendirilen BIST 50 şirketlerine ek olarak bu yıl ilk kez BIST 100 endeksinde yer alan şirketlerin gönüllü başvuruları da kabul edildi. Zorlu Enerji, 1 Kasım 2016’dan itibaren geçerli olacak BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’nde gönüllü yer alan sayılı şirketten biri oldu.

Şirketlerin doğal kaynakların tükenmesi, küresel ısınma, sağlık, güvenlik, istihdam gibi konulara nasıl yaklaştıkları ve yaklaşımlarını kurumsal yönetim politika ve uygulamalarına hangi düzeyde yansıttıklarının değerlendirildiği BIST Sürdürülebilirlik Endeksi listesinde 63 şirket değerlemeye alınırken, endekste yer alan 43 şirketten biri de Zorlu Enerji oldu.

Portföyünün yüzde 67’si yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarından

Sürdürülebilirliğe ekonomik, sosyal ve çevresel değer yaratma vizyonuyla yaklaştıklarını dile getiren Zorlu Enerji Genel Müdürü Sinan Ak, “Başta bizim gibi enerji şirketleri olmak üzere tüm kurumlar için sürdürülebilirlik iş süreçlerinin ayrılmaz bir parçası haline gelmiş durumda. Konuya ekonomik, sosyal ve çevresel yönleriyle kapsamlı bir şekilde yaklaşan bir şirket olarak Sürdürülebilirlik Kurulumuzla birlikte sürdürülebilirlik stratejimizi geliştiriyor ve bu alanda daha etkili ve sonuç odaklı adımlar atıyoruz. BIST Sürdürülebilirlik Endeksi kriterlerine göre değerlendirilmeye gönüllü olmamız ve yeni endekste gönüllü yer almamız da sürdürülebilirliğe verdiğimiz önemi ve vizyonumuzu yansıtıyor” diye konuştu.

Türkiye’deki portföyünün yüzde 67’sini yerli ve yenilenebilir kaynaklardan sağlayan bir şirket olarak sürdürülebilirlik konusunda enerji sektöründe birçok ilke imza attıklarını anımsatan Ak, “Zorlu Enerji olarak Türkiye’de sürdürülebilirlik raporunu yayınlayan ve karbon ayak izini hesaplayan ilk enerji şirketi olmaktan gurur duyuyoruz. BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’nde gönüllü yer almak gibi sektörümüze ilham olabilecek farklı çalışmalara imza atmayı sürdüreceğiz” açıklamasında bulundu.

Şirketlere, kurumsal sürdürülebilirlik performanslarını yerel ve küresel anlamda karşılaştırma imkanı veren endeks, 2014 yılından bu yana yayınlanıyor.