07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Zirve Yayınevi’nde öldürülen Geske’nin ailesine tazminat

Zirve Yayınevi’nde öldürülen Geske’nin ailesine tazminat

Malatya İdare Mahkemesi, Zirve Yayınevi'nde boğazları kesilerek öldürülen maktullerden Alman asıllı Tilman Geske'nin ailesine, İçişleri Bakanlığı ile Malatya Valiliği'nce 17 bin 320 TL maddi, 400 bin TL manevi tazminat ödenmesini kararlaştırdı.

Zirve Yayınevi’nde 18 Nisan 2007’de elleri bağlandıktan sonra boğazları kesilerek öldürülen Tilman Geske, Necati Aydın ve Uğur Yüksel’in ailelerinin, İçişleri Bakanlığı ve Malatya Valiliği aleyhine açtıkları maddi ve manevi tazminat davaları sonuçlandı.
Tilmann Geske’nin eşi Suzanna Geske, Necati Aydın’ın eşi Şemse Aydın ve Uğur Yüksel’in babası İbrahim Yüksel, olayda hizmet kusuru bulunduğunu iddiasıyla avukat aracılığıyla, 2008 yılında İçişleri Bakanlığı ile Malatya Valiliği aleyhine açtıkları davalarla farklı miktarlarla tazminat taleplerinde bulunmuşlardı. Tilman Ekkehart Geske’nin eşi Susanne Geske, kendisi, çocukları Michael, Lucas, Miriam için toplam 90 bin TL’si maddi olmak üzere 630 bin TL tazminat talep etmişti. Malatya İdare Mahkemesi’nde görülen davaya İçişleri Bakanlığı ile Malatya Valiliği savunma verdi. İçişleri Bakanlığı tarafından sunulan savunmada özetle Zirve Yayınevi çalışanlarının öldürülmeden önce daha önce baskı ve şiddete maruz kaldıkları yönünde müracaatta bulunmadığını, olayın yaşanmasında idarelerin hizmet kusuruna dayalı herhangi bir eyleminin sebep olmadığı belirtildi. Olaya ilişkin ceza davasının devam ettiği ifade edilerek üçüncü şahısların suç niteliği taşıyan eylemlerinin idari hizmetin işleyişi ve ortay çıkan sonuç arasında illiyet bağını kestiği, kusursuz sorumluluk ilkesi gereğince tazminle yükümlü tutulma gerektirecek hukuki nedenlerin de bulunmadığı ileri sürülerek davanın reddi savunuldu.
Mahkeme Geske ailesinin 630 bin TL’lik tazminat taleplerini kısmen kabul etti. Kararda, cinayet olayından maktul Geske’nin eşi ile yaşları 8, 11 ve 13 olan üç çocuğunun derin bir elem ve ıstırap duyduklarının tartışmasız olduğu, duyulan acının karşılığı olarak davacılardan her biri için 100 bin TL olmak üzere manevi açıdan uğranılan 400 bin TL şeklinde 11 Nisan 2008 tarihinden itibaren yasal faiziyle birlikte ödenmesi sonucuna varıldığı belirtildi. Bununla birlikte 17 bin 320 TL maddi tazminat ödenmesine karar verildi. Tilman Ekkehart Geske’nin eşi Susanna Geske’nin avukatı İbrahim Kalı, öldürülenlerin yakınlarının ‘hizmet kusuru’ gerekçesiyle tazminat talebinde bulunduklarını söyledi. Malatya İdare Mahkemesi’nde açtıkları tazminat davasının sonuçlandığını ifade eden Kalı, mahkemenin tazminat kararını Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 9. Maddesine dayandırdığını dile getirdi.

Mikail PELİT / MALATYA, (DHA)