07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » YouTube izleyici Oscarları belli oldu

YouTube izleyici Oscarları belli oldu

Oscar adayı filmlerin YouTube’daki en popüler fragmanları belli oldu.

“YouTube Film Fragmanları Listesi – 2016 Oscarları”nda ilk üçe sırasıyla “The Revenant”, Mad Max: Fury Road ve The Martian oturdu.
25 Şubat 2016 – Akademi Ödülleri ya da bilinen adıyla Oscarlara 2015 yılında aday olan filmlerin en yüksek performans gösteren fragmanları YouTube üzerinde toplamda 200 milyon dakikadan -3,3 milyon saatten- fazla, yani neredeyse televizyonda yapılan bir milyon Oscar yayını kadar süre izlendi.
Herkes, yılın Holllywood açısından en önemli gecesi olan bu etkinliğe hazırlanırken biz de Pixability ile işbirliğine giderek insanların en sevdikleri filmlere ilişkin içeriği izleyip etkileşimde bulunduğu YouTube’daki film dünyasını yakından inceledik.

İşte elde edilen bazı bulgular:

İnsanlar her hangi türden film olursa olsun her çeşit içeriği izlemek için YouTube’a geliyor. Film içerikleri arasında en çok fragmanlar izleniyor, ardından ise filmle ilgili klip ve incelemeler geliyor1. En çok ilgi gören ve kullanıcılar tarafından beğenme, yorumda bulunma ve paylaşma gibi yollarla etkileşime girilen fragmanlar Fantastik türe ait. Bunu Aksiyon fragmanları takip ediyor1.

Fragmanlar; film stüdyoları ve diğer kreatif kadrolar için hikayelerini sinema severlere anlatarak onları heyecanlandırmamanın en muhteşem yolu. Pixability’nin elde ettiği bulgular, hayranların sevdikleri fragmanları kendi YouTube kanallarında paylaşarak, neredeyse stüdyonun kendi içeriği için elde ettiği kadar izleme ve etkileşim yarattığını ortaya koyuyor. Şaşırtıcı olmayan bir diğer bulgu ise kapalı gişe oynayan yaz filmleri ve tatil dönemlerinde YouTube’daki filmle ilgili içerik yayımının da zirve yaptığı. Aynı şekilde ödül dönemlerinde de ibre yükselişe geçiyor1.

YouTube Dünyasına Göre Oscar’ın En Güçlü Adayları…
En İyi Film Ödülü’ne aday sekiz filmin yer aldığı Oscar Film Fragmanları Listesi’nde birincilik koltuğuna YouTube izleyicilerinin ilk sıraya yükselttiği “The Revenant” oturdu. Bu filmi Mad Max: Fury Road ve The Martian takip etti2.

Dilerseniz patlamış mısırınızı alıp aşağıda yer alan listenin tamamına da göz atabilirsiniz:

YouTube Film Fragmanları Listesi – 2016 Oscarları

The Revenant | Official Teaser Trailer [HD] | 20th Century FOX – 20th Century Fox

Mad Max: Fury Road – Official Main Trailer [HD] – Warner Bros.

The Martian | Teaser Trailer [HD] | 20th Century FOX -20th Century Fox

The Big Short Trailer (2015) Paramount Pictures – Paramount Pictures

Bridge Of Spies Trailer – Disney Pictures/Dreamworks

BROOKLYN: Official HD Trailer – Fox Searchlight

Room | Official Trailer HD | A24 – A24

Spotlight Official Trailer #SPOTLIGHTMOVIE – NOW PLAYING – Open Road Films