07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Van belediye meclisinden Kışanak, Anlı ve Akat’ın tutuklanmasına kınama

Van belediye meclisinden Kışanak, Anlı ve Akat’ın tutuklanmasına kınama

VAN Büyükşehir Belediye Meclisi, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı ile eski milletvekili Ayla Akat Ata'nın tutuklanmasını yaptıkları ortak basın toplantısı ile kınadı. Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Bekir Kaya, "Bu halk 200 yıldır tüm baskı ve zorluklara rağmen bugünlere geldi. Bizler bu süreçte mağdur edilebiliriz ama kaybeden biz olmayacağız. KCK operasyonlarını yapanlar geçmişlerine nasıl lanet ediyorlarsa, bu operasyonları yapanlar da aynı sonu yaşayacaklar" dedi.

DBP’nin Van ve ilçe belediye eş başkanları ile meclis üyeleri Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Gültan Kışanak, Fırat Anlı ile eski milletvekili Ayla Akat Ata’nın tutuklanmasını yaptıkları ortak basın toplantısıyla kınadı. DBP’li Büyükşehir Belediyesi Meclis üyeleri adına konuşan Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Bekir Kaya, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanları Kışanak, Anlı ve Ayla Akat Ata’nın haksız ve hukuksuz bir şekilde tutuklandığını söyledi. Kaya, şöyle konuştu:

“AKP son politikası ile Kürt halkına ve kazanımlarına tamamen savaş açtı. AKP kendi içerisindeki savaşı, cemaat ile yaşadığı savaşı ve MHP ile olan çekişmesini bir kenara bırakıp, tamamen Kürt halkına ve kazanımlarına yöneldi. Bu savaş politikasına karşı bize düşen tek şey direnmektir. Elbette ki bunların gücü, savaş araç, gereçleri fazla, ama bizler direniş geleneğinden geliyoruz. Bizlere düşen bu geleneğe sahip çıkmak ve bu geleneği sürdürenlerin anılarına bağlı kalarak bu direnişi sahiplenmek. Bu bir onur mücadelesidir. Haktan, onurdan yana olanların safı ile buna karşıt olanların saflarının netleştiği anlardır. Bizler hem Büyükşehir Meclisi olarak hem de Van halkı olarak tutuklanan arkadaşlarımızın yanındayız.”

Tutuklanan her Kürt siyasetçinin mücadelesine ortak olduklarını da belirten Kaya, “Bu arkadaşların mücadeleleri ile bizlerin mücadeleleri ortaktır. Arkadaşlarımızın her eyleminin, her söyleminin meşru olduğuna inanıyoruz. Attıkları her adımın halkımızın istekleri doğrultusunda atılan adımlar olduğunu iyi biliyoruz. Bu arkadaşlarımız onurlu birer Kürt olduklarından dolayı cezaevindeler. Eğer onlarda birileri gibi bu onurlu direnişten vazgeçmiş olsalardı, kendi ideaları doğrultusunda bir şeylerden vazgeçmiş olsalardı bugün çok farklı bir konumda olabilirlerdi. Bu arkadaşlarımız yıllarca siyasal alanımızı geliştiren, büyütenlerdir. Sayın Gültan Kışanak’ın genç yaşında cezaevinde yaşadıkları halen dillere destandır. Yine Fırat Anlı’nın kaç yıl cezaevinde kaldığını, Ayla Akat’ın 2 dönem mecliste Batman halkını nasıl temsil ettiğini iyi biliyoruz. Arkadaşlarımızın cezaevlerinde olması elbette bizleri üzüyor ama bu ortamda cezaevlerine girmek gerekiyorsa bundan geri durmayacağız. Kimseden kaçmayacağız, halkımızı yalnız bırakmayacağız. Alanlarda olmamız gerekiyorsa alanlarda, belediyelerde olmamız gerekiyorsa belediyelerde, il ve ilçe teşkilatlarında olmamız gerekiyorsa oralarda olacağız. Biz çok fiziki mekanlara bağlı değiliz, kimlerin olduğu da bizler için bir önemi yok. Bizler mücadeleye inanmışız, haklı bir davanın neferi olduğumuz için buralardayız ve bunun için varız. Dolayısıyla bugün yapılan tutuklamaların 5 yıl önceki KCK operasyonlarından bir farkı yok. KCK operasyonlarını tertip edenler, düzenleyenler, kumpası kuranlar bugün çok pespaye bir şekilde geçmişlerine küfür ediyorlar. Hiçbiri de onurlu bir şekilde,’evet ben o yapının bir üyesiydim, bende vardım’ deme cesareti gösteremedi. Bize ve Fırat Anlı’ya KCK kumpası kuranlar bugün ya cezaevinde, ya firardır ya da itirafçı olmuştur. Ama en önemli nokta hepsi kendi geçmişlerine küfür ediyorlar. Ama Fırat Anlı ve Gültan Kışanak yine halkının yanında, Diyarbakır’ın başkanlarıdır. Nerde oldukları çok önemli değildir. Önemli olan halkının sizi nerede görmüş olduğudur. Bugün bu arkadaşlarımızı tutuklayanlar, yarın aynı süreç ile karşı karşıya kalacakları gibi kendi geçmişlerine de küfür edeceklerdir. Çünkü onlarda o onur ve haysiyetin olmadığını iyi biliyoruz. Ahlaktan yoksun olduklarını da çok iyi biliyoruz” dedi.

VAN, (DHA)-