07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Valiyi hayal kırıklığına uğratan fuar

Valiyi hayal kırıklığına uğratan fuar

DENİZLİ'de İş Kurumu (İŞKUR) tarafından bu yıl "İş'te buluşma noktası" temasıyla, İşverenlerle iş arayanları bir araya getirmek amacıyla düzenlenen İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı'na katılan Vali Ahmet Altıparmak, fuara hem öğrenci hem de firmalardan katılımın az olmasından dolayı hayal kırıklığına uğradığını söyledi.

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen açılış törenine, Denizli Valisi Ahmet Altıparmak, Merkezefendi Kaymakamı Şükrü Görücü, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Özsoy, PAÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Bülent Erdur, Denizli Ticaret Odası (DTO) Başkanı Uğur Erdoğan, Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, İŞKUR Denizli İl Müdürü Feridun Giresun, daire müdürleri, işadamları, davetliler ve öğrenciler katıldı. Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, törendeki konuşmasında gençlere çağrıda bulunup, “Eğer sizin bir beceriniz, bir yetkinliğiniz, yabancı diliniz var ise başımızın üzerinde yeriniz var. Bu ülke böyle insanlara ihtiyaç duyuyor. Bu sebeple siz gençler mutlak suretle kendinizi yetiştirmelisiniz. Şimdi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve İŞKUR ile bir çalışma başlattık. Bu çalışmada hiç işi olmayan, hiç yetkinliği olmayan, hiçbir becerisi olmayan insanları odalarımıza bekliyoruz. İŞKUR’a bekliyoruz. Odalarımız aracılığı ile o insanlarımıza yeni iş edinimi, ihtiyaç duyulan bir meslek edinimi şansı vereceğiz” dedi.

“EN AZ 150-200 FİRMA FUARA KATILMALIYDI”

Denizli Valisi Ahmet Altıparmak da fuara üniversite öğrencilerinin katılımının az olmasından yakındı. Türkiye’de işverenlerin vasıflı personel aradığına dikkat çeken Vali Altıparmak, “Türkiye’de inanılmaz bir şekilde vasıflı eleman arayan işverenler var. Bu sadece Denizli’ye mahsus değil. Erzurum’dayken bana gelen iş adamları ‘vasıflı eleman bulamıyoruz’ diyorlardı. Denizli İstihdam Fuarı’nın kapsamlı ve çok büyük olacağını zannetmiştim. Bu kadar sanayicinin bu kadar işverenin olduğu bu kadar istihdamın olduğu Denizli’de, hayallerin de daha büyük olacağını düşünüyordum. 50 firmanın fuara katıldığını öğrenince üzüldüm doğrusu. En az 150 – 200 firma fuara katılmalıydı. Hem üniversiteli gençlere hem liseli gençlere ciddi manada hayatlarına yön verecek mesleği seçmede önder olmalıydı. Aynı zamanda iş verenler yetenekli gençler ile sohbet edebilme, onları kendilerine yönlendirme imkanı bulmalıydı. Öğrenciler de istediği alanda değişik işverenlerle sohbet etme imkanı bulabilmeliydiler. Ama bunlar zaman içerisinde gelişecek şeyler” dedi.

Vali Altıparmak, konuşmasının devamında salondaki gençlere tavsiyelerde bulundu ve dünyada önemli başarılara imza atmış işadamlarının hayat hikayelerinden kesitler anlattı. Törenin sonunda istihdam sağlayan özel sektör temsilcilerine Vali Altıparmak ve diğer protokol üyeleri tarafından plaket verildi. Açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından, protokol üyeleri ve davetliler sanayi kuruluşları ve kamu kurumlarının stantları gezdi.


Ramazan ÇETİN / DENİZLİ, (DHA)