02 Temmuz 2024 Salı
Ana sayfa » ‘Ukrayna’dan 30 milyar dolar çaldı’

‘Ukrayna’dan 30 milyar dolar çaldı’

Ukrayna Adalet Bakanı Petro Pavlenko, Ukrayna’da iki yıl önce Batı yanlısı kesimlerin yaptıkları ihtilal sonrasında Rusya’ya kaçmak zorunda kalan eski Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’in iktidarda bulunduğu süre boyunca ülkeden yaklaşık 30 milyar dolar para çaldığını söyledi.

Petrenko, yaptığı açıklamada, Yanukoviç’in iktidarda bulunduğu dört yıl boyunca devletten 30 milyar dolar tutarında parayı zimmetine geçirdiğini tespit ettiklerini ifade etti.

Ukrayna’da 2014 yılı başında devlet bütçesinde 290 milyar grivna civarında açık olduğunu belirten Petrenko, bütçede harcama olarak gösterilen kalemlerin karşılığının olmadığını kaydetti.

Yanukoviç ve adamlarının bu şekilde zimmetlerine geçirdikleri paraların Ukrayna bankalarında ve yabancı bankalarda bulunduğunu kaydeden Adalet Bakanı, kendilerine düşen görevin, eski yönetimin çaldığı paraları mümkün olduğunca Ukrayna’ya geri kazandırmak olduğunu ifade etti.

Ukrayna’nın ikinci büyük kenti olan Harkov’da, belediye başkanı Gennadiy Kernes hakkında, devlet arsalarını kendi üzerine geçirmek suçlamasıyla soruşturma başlatıldı. Soruşturma çerçevesinde, Kernes’in sürekli olarak kaldığı otel odasında aramaların yapıldığı bildiriliyor.

Ukrayna Başsavcısı Yuriy Lutsenko, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, Harkov Belediye Başkanı Gennadiy Kernes’in devlete ait olan ve bedeli 4 milyar grivna’yı (yaklaşık 160 milyon dolar) bulan 650 hektar arsayı kendi üzerine geçirdiği şüphesiyle hakkında soruşturmanın başlatıldığını ve soruşturma çerçevesinde, Kernes’in sürekli ikamet ettiği otel odasında sabah erken saatlerden beri aramaların sürdürüldüğünü belirtti.

Suçlamaların hedefinde bulunan Belediye Başkanı Gennadiy Kernes ise, Ukrayna’da bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada, suçlamaları reddederek, bunun, yine Harkov’lu olan ve kendisinin siyasi rakibi olan İçişleri Bakanı Arsen Avakov’un kendisine yönelik bir komplosu olduğunu öne sürdü.

Deniz Berktay/Kiev, (DHA)