07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » ‘Türkiye’nin aldığı tüm tedbirler savaş senaryosunun parçası değildir’

‘Türkiye’nin aldığı tüm tedbirler savaş senaryosunun parçası değildir’

TÜRKİYE'nin sınır güvenliği kapsamında aldığı tedbirlere vurgu yapan Çelik "YPG adlı terör örgütü, herkesin gözü önünde büyük devletlerle oyun oynayan bir şey içine giriyor. Hiçbir ülke kendi ulusal güvenliğini başkalarının telkin edeceğiz cümlelerine bırakmaz. Ulusal güvenliğimiz açısından aldığımız bir tedbirin, meşru müdafaa anlamında bir tedbirin hiçbir şekilde bunlar tarafından eleştirilmesine doğru bakmayız. Özellikle Rusya medyasında 3. Dünya Savaşı ihtimali gibi kara propaganda yürütülüyor. Dış spekülasyonlara hiçbir şekilde kulak asılmamalı. Türkiye'nin aldığı tüm tedbirler hiçbir savaş senaryosunun parçası değildir" dedi.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Ankara’daki terör saldırısına ilişkin Çelik şu ifadeleri kullandı: “Suriye çerçevesindeki gelişmeler, Türkiye’nin Suriye’de ortaya koyduğu yüksek nitelikli prensipli tavır birilerini ciddi şekilde rahatsız ediyor. Halep Musul hattını dile getirmiştik. Suriye toprakları içerisinde uçuşa yasak bölge güvenli bölge oluşturulması gerektiğini söylemiştik. Uçuşa yasak bölge ve güvenli bölge oluşturulsaydı ölümden kaçan bu insanlar için güvenli bir alan meydana gelecekti, saldırıya uyaramayacakları için bu insani kriz, demografik değişim olmayacaktı. Akdeniz’deki insani dramlar ortaya çıkmayacaktı. Hiçbir AB kurumunun, ülkesinin Türkiye’yi, Yunanistan’ı, Macaristan’ı insanların depolandığı yer olarak görmemesi bu yükü eşit paylaşacak mekanizmaların ortaya çıkması için daha güçlü destek vermeleri gerekir. Suriye’den kaynaklı güvenlik problemleri bugün Ankara’da karşı karşıya kaldığımız o lanetli terör eylemini ortaya çıkarıyor.

ANKARA’DA BU OLABİLİYORSA AVRUPA’NIN BÜTÜN BAŞKENTLERİNDE OLABİLİR

Eğer Ankara’da bu olabiliyorsa Avrupa’nın bütün başkentlerinde olabilir. Kimsenin terör örgütleri konusunda herhangi bir terör örgütünü istisna tutan tutum içerisine girmemesi gerekir. DAEŞ denilen terör örgütüne karşı mücadele ediyor diye YPG’nin terör örgüt vasfının dikkate alınmaması, uluslararası toplum için son derece büyük bir kara delik, zaaf ortaya çıkarmıştır.

MÜTTEFİKLİK KAVRAMI İÇERİSİNDE YERİNİN OLMAMASI GEREKİR. SOMUT ADIMLAR BEKLİYORUZ

El Nusra’da DAEŞ ile mücadele ediyor. Biz ne DAEŞ ne El Nusra ne başka bir örgüt ne de YPG’nin çeşitli ittifaklara göre tasnif edilmesinden yana değiliz. Terör örgütü terör örgütüdür. Türkiye’nin hassasiyetlerinin anlaşılması Türkiye gibi önemli bir müttefikin terör örgütü kabul ettiği bir örgütün terör örgüt olarak kabul edilmemesi müttefiklik kavramı içerisinde yerinin olmaması gerekir. Somut adımlar bekliyoruz.

YPG TERÖR ÖRGÜTÜ, BÜYÜK DEVLETLERLE OYUN OYNAYAN BİR ŞEY İÇİNE GİRİYOR

YPG adlı terör örgütü, herkesin gözü önünde büyük devletlerle oyun oynayan bir şey içine giriyor. Bu büyük devletlerle oyun oynayan, adeta onların Suriye politikalarındaki belirsizlikten kendisine göre fiili durum çıkarmaya çalışan bir strateji üretiyor. Buna dünyanın göz yummaması gerekir.”

“HİÇBİR ÜLKE KENDİ ULUSAL GÜVENLİĞİNİ BAŞKALARININ TELKİN EDECEĞİZ CÜMLELERİNE BIRAKMAZ”

Türkiye’nin sınır güvenliği kapsamında aldığı tedbirlere vurgu yapan Çelik sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’nin ulusal güvenliği açısından aldığı tedbirler, operasyonlar karşısında söylenen topçu atışlarının durdurulması yönünde. Peki bu terör örgütünü ilerleyişini, kantonlar meydana getirmesini, fiili durum oluşturarak demografik yapı değiştirmesini nasıl durduracaksınız? Onlara telkin edeceğiz deniyor. Hiçbir ülke kendi ulusal güvenliğini başkalarının telkin edeceğiz cümlelerine bırakmaz. Ulusal güvenliğimiz açısından aldığımız bir tedbirin, meşru müdafaa anlamında bir tedbirin hiçbir şekilde bunlar tarafından eleştirilmesine doğru bakmayız.

ÖZELLİKLE RUSYA MEDYASINDA 3. DÜNYA SAVAŞI İHTİMALİ GİBİ KARA PROPAGANDA YÜRÜTÜLÜYOR

Büyük bir kara propaganda yürütülüyor. Özellikle Rusya medyasında 3. Dünya savaşı ihtimali, Türkiye ile başka ülkeler arasında çatışma ihtimali gibi şeyler.

TÜRKİYE’NİN ALDIĞI TÜM TEDBİRLER HİÇBİR SAVAŞ SENARYOSUNUN PARÇASI DEĞİLDİR

Türkiye’nin aldığı tüm tedbirler etrafındaki savaştan uzak durmak için aldığı tedbirlerdir. Hiçbir savaş senaryosunun parçası değildir. Türkiye’nin sanki bu savaş senaryolarının içinde gösterilmesi tamamen Türkiye’yi algılamakla ilgili gerçeklerden uzak bir yaklaşım olur.

DIŞ SPEKÜLASYONLARA HİÇBİR ŞEKİLDE KULAK ASILMAMALI

Dış spekülasyonlara hiçbir şekilde kulak asılmamalı. Tabi ki tedbir alacağız. Ankara’daki saldırının pek çok …olabilir bunlardan bir tanesinin Türkiye’nin istemediği bir senaryonun içerisine sokulması gibi bir fiili durum yaratma taşıdığını da gözlemleyebiliyoruz. Türkiye’nin çıkarını, refahını gözeterek bu tedbirlerin alınmasını destekliyoruz.”

Hakime TORUN / ANKARA (DHA) –