07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » ‘Türkiye, siber saldırılardan en çok etkilenen ikinci ülke’

‘Türkiye, siber saldırılardan en çok etkilenen ikinci ülke’

Cmonera Bilişim Hizmetleri Yönetim Kurulu Başkanı Evren Ballı, Türkiye’nin dünyada zararlı yazılımlardan etkilenen bilgisayar sayısında yüzde 48.02 ile ikinci sırada yer aldığını açıkladı.

Clonera Bilişim Hizmetleri’nden yapılan açıklamada, son yıllarda giderek artan siber saldırıların global olarak yol açtığı zararların 2021 yılından itibaren yıllık 6 trilyon dolara çıkacağı belirtildi. Açıklamada, siber saldırıları gerçekleştirenlerin, bilgisayarlar, ağlar ve akıllı telefonlardan çok kurumların işlerini durdurmaya yönelik zararlar vermek için yöntemlerini sürekli olarak geliştirdiklerine dikkat çekildi. Bilişim alanında küresel araştırmalar gerçekleştiren IDC (International Data Corporation) tarafından yayınlanan 2016 Siber Saldırılar raporunda, siber saldırılara karşı güvenlik için gelecek 5 yıl içinde ise yılda 1 trilyon dolarlık harcama yapılacağı belirtildi. Siber saldırıların yarısı küçük işletmelere karşı işlenirken, bu saldırılar; finansal bilgilerin çalınması, zimmete para geçirme, hacklenen bilgilerin ve sistemin silinerek itibarsızlaştırılması için yapılıyor.

Ballı, 2020 yılında siber saldırılara karşı savunmaya bugünkünden 50 kat daha fazla ihtiyaç duyulacağını belirterek “Yapılan araştırmalara göre 2020 yılında 50 milyar elektronik cihazın internete bağlı olacağı öngörülüyor. Türkiye şu anda, dünyada zararlı yazılımlardan etkilenen bilgisayar sayısında yüzde 48.02 ile ikinci sırada yer alıyor” diye uyardı ve ekledi:

“Araştırmalar incelendiğinde kurumların dijital sermayelerinin büyük bir risk altında olduğu açıkça görülüyor. Siber saldırılar ile birlikte iş sürekliliği oldukça önemli hale geldi. Felaket kurtarma ve iş sürekliliğine yönelik hazır bir paket çözüm geliştirirken ana çıkış noktamız; şirketlerin dijital süreçlerini hiçbir kayba uğramadan sürdürebilmelerini kolaylaştırmak oldu. Felaket Kurtarma’nın karmaşık süreçlerini işin uzmanına bırakarak IT hizmetlerini güven altına almak üzere her koşulda hazır, kolay, gerçek bir çözüm sunarak müşterilerin prestij, zaman ve para kaybına uğramadan işlerini sürdürebilmelerini sağlamayı hedefledik.”

Dijital felaketlere uğrayan şirketlerin yüzde 93’ünün faaliyetlerine en fazla 5 yıl içinde son vermek zorunda kaldıklarını da kaydeden Clonera Bilişim Hizmetleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Evren Ballı, Clonera’yı geliştirirken uzun süren bir AR-GE çalışması yaptıklarını söyleyerek şöyle konuştu;

“Clonera ile Türkiye’de ilk defa böyle bir servis sunuldu. Kurumlar, iş sürekliliği ve felaket kurtarma hizmetini bütünleşik olarak sadece bu sistemde bulabilirler. Clonera ile sadece alt yapı ve yazılım katmanına değil felaket kurtarma için gerekli olan tüm bileşenlere yüzde 80 daha az maliyetle sahip olunuyor.”

İSTANBUL, (DHA)