07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » ‘Türk askeri gerilimli bölgenin ortasına mı gönderiliyor?’

‘Türk askeri gerilimli bölgenin ortasına mı gönderiliyor?’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, Türkiye'nin Katar'a asker göndermesini de içeren Askeri İşbirliği Anlaşması'nı TBMM gündemine taşıdı.

Türkiye’nin Doha Büyükelçisi’nin aralık ayında yaptığı ve binlerce Türk askerinin Katar’a gönderileceği yönündeki açıklamayı hatırlatan Öztrak, Meclis’e sunduğu soru önergesinde “Bölgede tansiyon yükselmişken, Türk askerinin bu gerilimli coğrafyanın tam ortasına gönderilmesi kararınızı tekrar gözden geçirecek misiniz?” diye sordu.

“MEZHEP TEMELLİ SAFLAŞMA BAŞLADI”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztrak, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu tarafından yanıtlanması talebiyle Meclis’e verdiği soru önergesinde Arap ve Kuzey Afrika coğrafyasında devam eden siyasi kaosun boyut ve kapsamının her geçen gün genişlediğini, Suudi Arabistan ve İran arasında yaşanan krizin bölge ülkeleri arasında mezhep temelli saflaşmayı başlattığını ifade etti. Bu gerilimli ortamda Türkiye’nin Ortadoğu’daki anlaşmazlıklarda taraf olduğu görüntüsü veren faaliyetlerinin arttığını belirten Öztrak, Türkiye’nin Katar’a asker göndermesini öngören 2014 tarihli anlaşmaya dikkat çekti. CHP’li Öztrak’ın soru önergesinde verilen bilgilere göre Türkiye, 2014 yılında Katar ile ‘Türk askerinin Katar’da konuşlanması’nı da içeren bir askeri işbirliği anlaşması imzaladı. Anlaşma 2015 yılında TBMM tarafından onaylandı ve Resmi Gazete’de yayımlandı. Anlaşma hakkında geçtiğimiz günlerde bir haber ajansına konuşan Türkiye’nin Doha Büyükelçisi, Katar’a antlaşma çerçevesinde binlerce Türk askerinin gönderileceğini, kara kuvvetlerinin yanında hava, deniz, askeri eğitim ve özel harekat birliği gibi unsurların da kurulacak askeri üste görev alacağını açıkladı. Büyükelçi ayrıca, Türkiye’nin ve Katar’ın diğer ülkelerin belirsiz politikalarından kaygılandığını ve iki ülkenin ortak düşmanlarla karşı karşıya olduğunu ifade etti.

“SUUDİ ARABİSTAN İLE İRAN ARASINDA İPLER GERİLİRKEN BİNLERCE TÜRK ASKERİ GERİLİMLİ BÖLGENİN ORTASINA MI GÖNDERİLİYOR?”

Ortadoğu’da tansiyon her geçen gün arttığını belirten Öztrak, Türk askerinin gergin coğrafyanın tam ortasına gönderilmesinin ciddi bir risk olacağını savundu. Öztrak, konuya ilişkin Meclis’e sunduğu önergesinde şu soruları yöneltti:

“Türkiye’nin Doha Büyükelçisinin haberde sözünü ettiği ve askeri üssün kurulmasına gerekçe gösterilen ‘ortak düşman’ kimdir? Katar’da kurulacak bahse konu askeri üs ne zaman faaliyete geçecektir? Tugay büyüklüğündeki askeri birliğimizin Katar’a ne zaman gönderilmesi planlanmaktadır?,

Suudi Arabistan ve İran arasında yaşanan son krizle, bölgede tansiyon yükselmişken, binlerce Türk askerinin bu gerilimli coğrafyanın tam ortasına gönderilmesi kararınızı tekrar gözden geçirecek misiniz? Antlaşma kapsamında Katar’ın da Türkiye’de asker konuşlandırması söz konusu olacak mıdır?,

Suudi Arabistan öncülüğünde kurulan teröre karşı İslam ittifakı ile Katar’da asker konuşlandırmamız arasında bir bağlantı bulunmakta mıdır?”

ANKARA, (DHA)