07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Tunceliler, Kamer Genç’i uğurladı

Tunceliler, Kamer Genç’i uğurladı

Tunceli'den 6 dönem CHP milletvekili olarak parlamentoda görev yapan ve kanser tedavisi görürken hayatını kaybeden Kamer Genç, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP'li bazı milletvekilleri ve Tunceli Valisi Osman Kaymak'ın katıldığı bir törenle son yolculuğuna uğurlandı.

Dün akşam Kamer Genç’in cenazesiyle aynı uçakla önce Elazığ’a daha sonra da karayolu ile Tunceli’ye gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, çarşı merkezinde bulunan ve kendi soyadını taşıyan Kılıçdaroğlu Apartaman’daki ağabeyi Yusuf Ziya Kılıçdaroğlu’nun evinde geceyi geçirdi.
Bugün sabah saat 10.00’da Tunceli Cemevi’nde Kamer Genç için düzenlenen cenaze töreni öncesi Kamer Genç’in eşi Sevim Genç, kızı Seçil Genç Cominotti, amcasının oğlu Haydar Genç, yine amcasının oğlu Kazım Genç ile yakın akrabaları cemevi bahçesinde taziyeleri kabul etti.
Cemevi morgundan alınan ve Türk Bayrağı’na sarılan Kamer Genç’in cenaze törenine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Tunceli Valisi Osman Kaymak, Tunceli Belediye Başkanı Mehmet Ali Bul, CHP Grup Başkan Vekilleri, Özgür Özel ve Engin Altay, CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, CHP Milletvekilleri Erdoğan Toprak, Gürsel Erol, Nurittin Demir, Rıza Yalçınkaya ve PM üyesi Ali Öztunç, Tunceli Üniversitesi Rektörü Prof.Dr Ubeyde İpek, vali yardımcıları ile birlikte yaklaşık 5 bin Tuncelili vatandaş katıldı.
Cemevi bahçesinde düzenlenen törende, cenaze namazı öncesi Alevi Dedesi Kamer Genç için Alevi geleneklerine göre cenaze duası verdi ve helallik istedi. Kılınan cenaze namazı ve alınan helallikten sonra Genç’in cenazesi omuzlara alınarak cenaze arabasına götürüldü. Cenazeyi ilk omuzlayanlar CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP’li milletvekilleri oldu. Cenaze arabasına omuzlarda taşınarak bindirilen Genç’in cenazesi, Nazimiye İlçesi’ne gönderildi. Kamer Genç’in cenazesi, musalla taşından alındığı sırada Tuncelili bir kadın yüksek sesle ağıtlar yakarak, tabuta dokunmak istedi. Kalabalık içinde eliyle tabuta dokunan yaşlı kadın, yüksek sesle ağıt yakarak, “Nereye gidiyorsun benim abim? Ağabeyciğim benim aslanım, canım abim nereye gidiyorsun? Ben senin kadanı alam, benim aslanım nereye gidiyorsun böyle?” diyerek cenazenin arkasından uzun süre seslenerek ağıt yakması duygusal anların yaşanmasına yol açtı.
Nazimiye Cemevi’nde alınan helallik sonrası Kamer Genç’in cenazesi toprağa verilmek üzere Nazimiye İlçesi’ne 15 kilometre uzaklıkta bulunan Ramazan Köyü’ne götürülerek toprağa verildi.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, cenaze töreni sonrası Tunceli Valiliği’ne giderek Vali Osman Kaymak ile yaklaşık 45 dakika görüştü. Kılıçdaroğlu, başdanışmanı ve İstanbul milletvekili Erdoğan Toprak ile birlikte valilik girişinde Vali Osman Kaymak tarafından karşılandı. Kılıçdaroğlu, valilik makamında bir süre basına açık olarak Vali Kaymak ile sohbet ederek, Kamer Genç’in anılarını yadetti. Kılıçdaroğlu, Genç’i çok eskiden beri tanıdığını ve çok değer verdiğini, CHP için büyük bir kayıp olduğunu Vali Kaymak’a anlatı. Daha sonra basına kapalı olarak yapılan görüşme yaklaşık 45 dakika sürdü. Kılıçdaroğlu, valilik çıkışında herhangi bir açıklama yapmadan Ankara’ya gitmek üzere Elazığ’a hareket etti.

Ferit DEMİR/TUNCELİ, (DHA)