07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » ‘Teknolojisiz yaşanır ama tarımsız yaşanmaz’

‘Teknolojisiz yaşanır ama tarımsız yaşanmaz’

GIDA, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik dünyada tarım olmadan yaşam sürdürülmesinin imkansız olduğunu söyledi.

Teknolojiden yoksun yaşamanın mümkün olduğunu anlatan Bakan Çelik, “Telefonsuz, teknolojisiz yaşayabilirsiniz, fakat tarım ve tarım ürünleri olmadan hayatınızı sürdüremezsiniz” dedi.

Sabah saatlerinde kente gelen Bakan Çelik, TPAO Bölge Müdürlüğü salonunda düzenlenen ‘Tarım Sektörü Ortak Akıl Toplantısı’na katıldı. Toplantıya, Bakan Çelik’in yanı sıra Adıyaman Valisi Abdullah Erin, Bakan Yardımcısı Mehmet Danış, Ak Parti milletvekilleri Ahmet Aydın, Adnan Boynukara, Halil Fırat, Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu, STK temsilcileri ile çiftçiler katıldı.

Adıyaman’ın tarım alanında yaşadığı sorunları tespit etmek ve gidermek için bakanlık yetkilileri ile kente geldiklerini anlatan Bakan Çelik, “7 bölgede üretimcilerimizin sorunlarını problemlerini bir bir tespit ettik, hemen çözülmesi gerekenleri, hemen çözüme kavuşturacağız” dedi.

Tarımın çok stratejik bir sektör olduğunu ve dünyanın olmazsa olmazı olarak nitelendirilmesi gerektiğini dile getiren Bakan Çelik şöyle dedi:

“Tarım sektörü stratejik bir sektör ve tarımsız olmuyor. Siz telefonsuz teknolojisiz veya teknolojinin ürünleri olmasa da yaşayabilirsiniz. Fakat tarım ve tarım ürünleri olmadan hayatınızı sürdüremezsiniz. Dolayısıyla sektörün önemi şehirler tahrip edildikten sonra çok daha iyi anlaşılmaya başlandı. Tarım özellikle büyük şehirlerde tahrip edildi. Tarım arazileri, tarım alanından çıkartıldı, dünya geleninde şimdi 34 ülke açlık tehlikesi ile karşı karşıya. 80 ülke suya ulaşmakta zahmet çekiyor, ulaşamıyor.”

Bakan Çelik’in konuşmasının ardından basına kapalı devam eden toplantıda, kentin tarım arazilerinde yaşanan sorunlar ele alındı.

Mahir ALAN/ADIYAMAN, (DHA)