07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Suriyeli Zehra: Çocuklar mayın tarlalarında değil, oyun tarlalarında oynasın

Suriyeli Zehra: Çocuklar mayın tarlalarında değil, oyun tarlalarında oynasın

KONYA’da 2015- 2016 eğitim- öğretim yılının ilk dönemini tamamlayan öğrencilerin karne dağıtım törenine, 2 yıl önce ailesiyle birlikte Suriye’deki iç savaştan kaçarak Konya’ya yerleşen Suriyeli 10 yaşındaki Fatma Zehra'nın konuşması damgasını vurdu. Fatma Zehra, "Çocuklar mayın tarlalarında değil, oyun tarlalarında oynasın" dedi.

Konya’da 2015-2016 eğitim- öğretim yılının ilk dönemini tamamlayan öğrencilerin karne dağıtım töreni Meram Mehmet Hasan Sert İlkokulu’nda gerçekleştirildi. Konya Valisi Muammer Erol, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ve İl Milli Eğitim Müdürü Mukadder Gürsoy’un katılımıyla gerçekleştirilen törende öğrencilere karneleri dağıtıldı. Törende Suriye’deki iç savaştan aileleriyle birlikte kaçarak Konya’ya yerleşen ve okulda eğitim öğretimlerine devam eden Suriyeli çocuklar da karneleri verildi.

İlk dönem karnesini alan 4’üncü sınıfı öğrencisi Suriyeli Fatma Zehra Alrefaaie’nın konuşması duygulandırdı. Konuşmasını ‘Canımdan damlayanlar’ başlığıyla hazırladığı metin üzerinden gerçekleşen Fatma Zehra, 2 yıl önce Türkiye’ye geldiklerini belirterek, savaşın çocuklar için zorluklarını vurguladı.

Fatma Zehra, şunları söyledi:

“Ben bir Suriyeli kızım. Yuvası bozulmuş bir kuş misaliyim. Sakin huzurlu bir hayatın içinde iken ne olduğunu anlayamadığım bir savaşın ortasında buldum kendimi. Sevgiden başka bir şey ekilmemiş bu topraklarda şükürler olsun Allah’ıma bugün rahat bir nefes alarak burada yaşıyoruz. İki senedir bu okuldayım. Öğretmenlerimin ilgileri sayesinde Türkçeyi öğrendim. Ben de artık sizden biriyim. Hepinize teşekkür ediyorum. Allah bu güzelliğine karşılık sizin çocuklarınızı savaş belasından korusun. Bu duaların ardından insanlığa şunu haykırmak istiyorum. Ey insanlık ne olur müsaade edin. Her çocuk mayın tarlalarında değil, oyun tarlalarında oynasın. Ne olur her çocuk kelebek kanatlarını gönlünce boyasın. Ne olur her çocuk gönlünce sek sek oynasın. Ne olur şu geniş dünya hiç birimize dar olmasın. Bu dünya kimseye kalmaz unutulmasın.”

Vali Muammer Erol, Fatma Zehra’ya takdir belgesiyle birlikte karnesini verdi.

Mehmet Kayhan YILDIZ/KONYA, (DHA)