07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Sur’daki sivillerin tahliyesi için güvenlik önlemi alındı

Sur’daki sivillerin tahliyesi için güvenlik önlemi alındı

DİYARBAKIR merkez Sur ilçesinde 6 mahallede yürütülen operasyon devam ederken, Valilik çatışmaların olduğu bölgelerde bulunan sivillerin tahliyesi için bugün son kez 15.30-17.00 saatleri arasında güvenlik önlemi alınacağı duyuruldu.

Diyarbakır Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, 4 Şubat 2016 tarihinden itibaren 18 gündür operasyon bölgesinin her noktasından duyulacak şekilde, vatandaşların zarar görmesini engellemek amacıyla bölgeden tahliye edilebilmesi, teröristlerin ise teslim olmaları için anonslara devam edildiği ve bunun kayıt altına alındığı belirtildi. Açıklamada, daha önce yine sivillerin tahliyesi için yapılan çalışmalar anlatılarak, şöyle denildi:

“Bazı basın yayın organları ile sosyal medyadaki bir kısım art niyetli şahısların, güvenlik güçlerinin gerçekleştirmiş olduğu huzur ve güvenlik operasyonunu sekteye uğratmak, kamuoyunu maksatlı olarak yanıltmak için yapmış olduğu yayınlara, vatandaşlarımızın itibar etmemesi önem arz etmektedir. Tüm bu çağrı ve iyi niyetli yaklaşımlara rağmen içerde olduğu iddia edilen çocukların ve yaşlı vatandaşların herhangi bir zarar görmeleri halinde bunun ahlaki, vicdani ve hukuki sorumluluğunun bunların sağ salim güvenlik güçlerine ulaşmasını engelleyen, başta bölücü terör örgüt mensupları olmak üzere onları propaganda aracı olarak kullanan kişilerin olacağı değerlendirilmektedir. Sur ilçesinde sokağa çıkma yasağı ilan edilen mahallelerde, 26 Şubat 2016 tarihlerinde saat 15.30 ile 17.00 saatleri arasında son defaya mahsus olmak üzere, güvenlik güçlerince her türlü emniyet tedbiri alınacak, var olduğu iddia edilen çocukların ve yaşlı vatandaşların Cumhuriyet İlköğretim Okulu bölgesinden operasyon bölgesi dışına tahliyesi edilebilmesi maksadıyla her türlü kolaylık sağlanacaktır. Halkımızın huzur ve güvenliğinin sağlanması, Teröristle Mücadele ve terörden etkilenen vatandaşlarımıza karşı yürütülen yardım çalışmalarına kararlılıkla devam edilecektir.”

Canan ALTINTAŞ/DİYARBAKIR, (DHA)