07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Sur’da şehit olan uzman çavuşlar törenle uğurlandı

Sur’da şehit olan uzman çavuşlar törenle uğurlandı

Diyarbakır merkez Sur ilçesinde yürütülen operasyonda çıkan çatışmada şehit olan Uzman Çavuşlar Osman Kablan ile Mustafa Hakan Kaçar için Diyarbakır Asker Hastanesi'nde uğurlama töreni düzenlendi.

Şehit Osman Kablan’ın 16 yaşındaki oğlu Mustafa törende babasının beresi ve gözlüğünü takarak, asker selamıyla babasını uğurladı. Şehit Mustafa Hakan Kaçar’ın 6 ay önce evlendiği eşi Elif Kaçar ise, tören boyunca ayakta durarak eşini asker selamıyla uğurladı.
Merkez Sur ilçesinde dün girdikleri çatışmada şehit olan uzman çavuşlar Osman Kablan ile Mustafa Hakan Kaçar için Diyarbakır Asker hastanesinde düzenlenen uğurlama törenine, 2’inci Ordu Komutanı Orgeneral Adem Huduti, 7’nci Kolordu Komutanı Korgeneral İbrahim Yılmaz, Emniyet Müdürü Adnan Taşdan, Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz, askeri erkanlar ile şehitlerin yakınları katıldı.
Törende, 41 yaşındaki şehit uzman çavuş Osman Kablan’ın annesi Elmas ile babası Mustafa Kablan tören alanına güçlükle getirilirken, 7 aylık hamile eşi Neslihan ile oğulları Mustafa ve Ersin gözyaşı döktü. Ağustos ayında evlenen şehit uzman çavuş Hakan Kaçar’ın eşi Elif Kaçar tören alanına kadın askerlerin desteğiyle geldi. Güçlükle ayakta duran şehit yakınlarını askerler teselli ederken, tören şehitlerin naaşlarının ambulanstan alınarak katafalka bırakılmasıyla başladı. Özgeçmişleri okunan şehitlerin Diyarbakır Sur ilçesinde bayrak 12 müşterek özel birlik operasyonunda PKK’lılarla girdikleri çatışmada şehit oldukları belirtildi.
Şehitler Osman Kablan’ın Elazığ’dan, Mustafa Hakan Kaçar’ın ise Ağrı’dan geçici görevle Diyarbakır Sur ilçesinden gönderildikleri öğrenildi. Tören sırasında Sur ilçesinde devam eden çatışma sesleri yükseldi. Silah ve patlama sesleri eşliğinde şehitler için düzenlenen törende şehit Mustafa Hakan Kaçar’ın eşi Elif Kaçar asker selamı verip, tören boyunca ayakta kalarak eşini uğurladı. Şehit Uzman Çavuş Osman Kablan’ın oğulları Ersin ile Mustafa Kablan babalarının silah arkadaşları yanın da törende bulundu. Şehit Kablan’ın 17 yaşındaki oğlu Mustafa Kablan babasının beresi ve güneş gözlüğünü takarak asker selamı verdi. Okunan duaların ardından şehitlerin naaşları katafalktan alınarak ambulansa bırakılarak uğurlandı. Şehit Osman Kablan’ın cenazesi Kırıkkaleye, Mustafa Hakan Kaçar’ın ise Afyonkarahisar’a gönderildi.

Canan ALTINTAŞ-Serdar SUNAR/DİYARBAKIR,(DHA)