07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Silopili öğrenciler yasak nedeniyle YGS’ye başvuru yapamadı

Silopili öğrenciler yasak nedeniyle YGS’ye başvuru yapamadı

Şırnak'ın Silopi İlçesi'nde sokağa çıkma yasağı nedeniyle Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı'na (YGS) başvuramadıklarını söyleyen öğrenciler sürenin uzatılmasını istedi.

YGS’ye başvuru süresi bugün sona ererken, yasakların gündüz saatlerinde kaldırıldığı Silopi İlçesi’nde, çok sayıda öğrenci YGS’ye kayıt yaptıramadı. 14 Aralık 2015’te ilan edilen ve 19 Ocak 2016 günü şartlı olarak kaldırılan sokağa çıkma yasağı sonrasında YGS’ye başvuru yapmak için Silopi Atatürk Anadolu Lisesi’ne gelen öğrenciler, başvuru süresinin sona erdiğini öğrenince büyük üzüntü yaşadı. Yetkililerden sürenin uzatılmasını talep eden öğrenciler, yasaklar nedeniyle başvuru yapamadıklarını ve bu yüzden mağdur olduklarını söyledi. Kayıt yapamayan öğrenciler bir süre bekledikten sonra okuldan ayrıldı.

Başvuru yapmak için okula gelen öğrencilerden Sedat Sak, başvuru süresinin uzaltılmasını talep ederek, “Sokağa çıkma yasağı nedeniyle evden çıkamıyorduk. Yasağın kalkmasının ardından, yıkılan, hasar gören evlerimize daldık. Bugün okula geldik, YGS kaydının bittiğini öğrendik. Bunun uzatılması lazım. Mağdur olduk. Bunca yıllarımız boşuna mı gidecek? Yetkililere sesleniyorum; kayıt süresini uzatsınlar” dedi.

Öğrencilerden Murat Olçum ise, sokağa çıkma yasağı nedeniyle mağdur olduklarını ifade ederek, “Sokağa çıkma yasağı olduğu için çalışamıyorduk. Emeğimizin boşa gitmemesi için YGS başvuru süresinin uzatılmasını istiyoruz. Daha fazla mağdur olmamamız için kayıt süresini lütfen uzatsınlar” diye konuştu.

Babası ile birlikte kayıt işlemi için okula gelen Yıldız Acer de, başvuru süresinin uzatılmasını isteyerek, “Milli Eğitim Bakanlığı’ndan bu sürenin uzatılmasını istiyoruz. Bu durumda ben ve benim gibi çok sayıdaki öğrenci sınava giremeyecek” diye konuştu.

Mehmet Selim YALÇIN/SİLOPİ, (Şırnak) (DHA)