07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Servetini açıkladı

Servetini açıkladı

UKRAYNA Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, IMF'nin kredilerin devamı ve AB'nin vize muafiyeti için şart koştuğu “e-beyanname" uygulaması kapsamında mal ve gelir beyanında bulundu.

Ukrayna’da uzun süredir en önemli gündem maddelerinden olan “e-beyanname” için devlet adamları ve bürokratlara tanınan sürenin bitimine yarım saat kala Cumhurbaşkanı Poroşenko mal ve gelir beyanında bulundu.

Poroşenko’nun beyannamesine göre, Ukrayna Cumhurbaşkanı’nın banka hesaplarında 26 milyon 300 bin dolar, 14 bin 300 euro ve 540 bin grivna (yaklaşık 66 bin 360 TL), eşi Marina Poroşenko’nun hesaplarında 71 bin grivna (8 bin 700 TL) ve 9 bin euro bulunuyor.

Halka açık Uluslararası Yatırım Bankası’nda (MİB) 60 bin dolar ve 900 bin grivna (109 bin 300 TL) nakit parası bulunan Poroşenko’nun, 2015 yılı maaşı 121 bin 54 grivna (14 bin 700 TL).

Geçen sene 12 milyon 375 bin 404 grivna (1,5 milyon TL) faiz geliri elde eden Poroşenko, hazine bonolarından da toplam 48 milyon 680 bin 527 grivna (5,9 milyon TL) kazandı. E-beyannamesine göre Ukrayna Cumhurbaşkanı 104 şirket ve fon ile 160 milyon grivna (19,5 milyon TL) değerinde hisse senedine sahip.

YOLSUZLUKLA MÜCADELE YÖNTEMİ

Poroeşenko’nun 30 milyon grivna (3,7 milyon TL) değerinde evi, altı arazisi, dört dairesi, eşinin yazlık evi ve bir arazisi bulunuyor. Mercedes-benz marka otomobili, Bayliner spor yatı olan Ukrayna lideri, BMW ve Range Rower marka iki otomobil kiralıyor, eşinin Jaguar’ı, çocuklarının üç Mercedes’i bulunuyor. Poroşenko’nun mal beyanında ayrıca kendinin ve eşinin sahip olduğu sanat eserleri, saatler, mücevherler, değerli aksesuarlar bulunuyor.

Poroşenko sosyal paylaşım sitesi hesabından, “Sahip olduğum tüm taşınır ve taşınmaz mallar cumhurbaşkanlığım öncesinde, büyük çoğunluğu kamu görevinde bulunmadan önce elde edildi. Şirketler, iş dünyasında olduğum zaman kuruldu” açıklamasını yaptı.

Gıda, medya ve tarım alanında faaliyet gösteren Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Forbes dergisine göre 858 milyon dolarlık servetiyle bugün Ukrayna’nın en zengin altıncı ismi.

Devlet organları ve üst düzey bürokratlar arasında rüşvet ve yolsuzluğun çok yaygın olduğu Ukrayna’da, “e-beyanname” uygulaması ile bürokratların vergi beyanlarının basitleştirilmesi ve yolsuzluklarla mücadelenin daha etkili hale getirilmesi hedefleniyor.

Sonat KEREM / KİEV (DHA)