02 Temmuz 2024 Salı
Ana sayfa » Semt pazarından, Avrupa- Arap pazarına

Semt pazarından, Avrupa- Arap pazarına

İZMİR’de semt pazarında kıyafet satarak mesleğe adım atan Fikret Kuşoğlu, günümüzde 'Fiko Abiye' markasıyla Avrupa'ya ihracat yapıyor, Arap ülkelerine abiye yetiştiremiyor.

Mesleğe babası Hüseyin Kuşoğlu’nun Tepecik Pazarı’ndaki tezgahında giysi satarak başladığını söyleyen 46 yaşındaki Fikret Kuşoğlu ‘Fiko Abiye’ adı altında markalaştığını, Avruya pazarından sonra Arap pazarına da yöneldiklerini belirtti. Kuşoğlu, semt pazarından ihracata uzanan öyküsünü şöyle anlattı:

“Rahmetli babam 1951 yılında, pazarda tezgah kurarak bu işe başladı. Ben de İzmir’deki Tepecik pazarında babamın yanında mesleğe atıldım. Zamanla işimi geliştirdim ve İzmir’de moda dünyasının kalbinin attığı Mimar Kemalettin Caddesi’nde iki, Kemeraltı’nda bir olmak toplam üç mağaza açtım. Bir de atölyem var. Yanımda 120 kişi çalışıyor. Belçika, Almanya, Avusturya, İtalya, İsrail, Hollanda ve Fransa’ya ihracat yaptım. Son üç yılda İran, Suudi Arabistan, Bahreyn, Katar, Umman, Ürdün ve Yemen’e ihracat yapıyorum. Gelinlik Fuarı bizim için çok önemli. Bu fuar da hem yeni modellerimizi tanıtıyoruz hem de iş bağlantısı yapıyoruz. Özelikle Arap ülkelerine ürün yetiştiremiyorum. Sürekli model yeniliyorum.”

Bahri KARATAŞ / İZMİR (DHA)