07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » ‘Selfie’ modası, burun estetiğine olan ilgiyi arttırdı

‘Selfie’ modası, burun estetiğine olan ilgiyi arttırdı

KULAK Burun Boğaz (KBB) Uzmanı Opr. Dr. Önder Akdeniz, son yıllarda akıllı telefonların yaygınlaşmasıyla birlikte, hemen herkesin çekip sosyal medya hesaplarından sıklıkla paylaştığı selfie (özçekim) pozlarının, burun estetiğine olan ilgiyi arttırdığını söyledi.

Akıllı telefonlar ile yapılan ve ‘selfie’ diye adlandırılan fotoğraf çekimleri, son yıllarda moda haline geldi. Farklı açılardan fotoğraf çekimi yapma imkânı sunan teknolojik araçlar sayesinde, kişiler artık yüzün en dikkat çekici bölgesi olan burun kısmındaki, en ufak kusurları dahi görmeye başladı. Hızla artan selfie çılgınlığında, en sık tercih edilen fotoğraflar genel olarak sağ ve sol çapraz pozlar olurken, ‘selfie gölgesi’ diye adlandırılan etkinin, burundaki poligon sisteminde facet (kesit) noktaya denk geldiğini ifade eden Bursa’daki özel bir hastanenin KBB Bölümü’nde görevli Opr. Dr. Önder Akdeniz, gölgelerin özellikle burun ucunda çok önemli hale geldiğini belirterek, estetik operasyon düşünen kişilerin en çok istediği operasyonun burun ucunun küçülmesi olduğunu söyledi.

Gelişen plastik cerrahi alanının, son yıllarda birçok yeni teknik ve farklı bakış açısı kazandırdığının altını çizen Opr. Dr. Akdeniz, “Rinoplasti dediğimiz yöntem sayesinde, burundaki var olan problemleri gidererek, daha işlevsel bir hale getirmekteyiz. Bu operasyon yüz hatlarıyla da uyumu sağlarken, aynı zamanda operasyon sonrası hastaların en kısa zamanda iyileşmelerine de olanak sunuyor” dedi.

Operasyon sonrası iyileşme sürecindeki şişlik, ödem ya da morarma gibi fiziksel travmaların azalması, rinoplastinin günümüzdeki popülerliğinin altında yatan önemli etkenler arasında yer aldığını aktaran Opr. Dr. Akdeniz, daha hassas çalışma imkânı veren alet ve cihazlar sayesinde, çevre dokuya hiçbir zarar vermeden kemiğe müdahalede bulunulabilirken, kıkırdak üzerinde inceltme, şekillendirme gibi çeşitli işlemler de daha hassas bir şekilde, dokulara fazla zarar vermeden gerçekleştirilebildiğini söyledi.

‘OPERASYONLARDA HASTAYA EN UYGUN TEKNİK UYGULANMALI’

Estetik operasyonların, kişiye özel tekniklerle uygulanması gerektiğine vurgu yapan Opr. Dr. Akdeniz, “Burun operasyonları sadece estetik problemleri gidermek amacıyla değil, aynı zamanda nefes alma problemlerini çözmek amacıyla yapılabilmektedir. Eğer kişinin burnundaki nefes alma kanallarında herhangi bir problem varsa, bu sorun çoğunlukla estetik problemleri de beraberinde getirir. Burun estetiği kişiye özel tasarlanan operasyonlardır ve güzel bir burnun, mutlaka yüzün genel ölçüleriyle uyumlu şekilde olması gerekiyor. Ameliyat hastanın burun ve yüz yapısına göre özel olarak planlanmalı, hastaya en uygun şekil ve teknik uygulanmalıdır” diye konuştu.

BURSA, (DHA)