07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Rusya’ya ihraç edemediği portakalları Iğdır’da satıyor

Rusya’ya ihraç edemediği portakalları Iğdır’da satıyor

RUS savaş uçağının düşürülmesinin ardından yaşanan kriz nedeniyle bu ülkeye ihracat yapamayan Mete Yılmaz, Muğla'da yetiştirdiği 100 ton portakalı memleketi Iğdır'da kilosu 75 kuruştan satmaya başladı.

Türk hava sahasını ihlal eden Rus savaş uçağının Suriye sınırında düşürülmesinin ardından yaşanan kriz yaş meyve ve sebze sektörünü de olumsuz yönde etkiledi. Muğla’da meyve bahçeleri olan Iğdırlı Mete Yılmaz, yetiştirdiği portakalları her yıl Rusya’ya ihraç ediyordu. Yaşanan kriz nedeniyle ürünlerini ihraç edemeyen Mete Yılmaz, portakallarını kamyonlarla Iğdır’a taşıdı. Atatürk Caddesi üzerinde kiraladığı bir iş yerinde portakalları 75 kuruştan satan Yılmaz, krizin en çok portakal, nar ve limon ihracatçısını vurduğunu söyledi. Mete Yılmaz, şöyle devam etti:

“Bu yıl Rusya ürünümüzü almadı ben de kamyonla memleketime getirdim. Kilosunu 75 kuruş ile 1 lira arasında satıyoruz. Yaklaşık 100 ton portakal getirdik. 40-45 tonunu sattık. Kalan ürünleri toptan yerine perakende satıyoruz. Bu portakalları yiyen bir daha yemek istiyor. İhraç malı olduğu için hem tatlı, hem çekirdeksiz, hem de ucuz.”

Suat DENİZ/ IĞDIR, (DHA)