07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Profesöre akıl almaz tuzak

Profesöre akıl almaz tuzak

Profesör ailenin bakıcısını kandırıp, evdeki altın ve paraları aldılar

SAMSUN Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) öğretim üyeleri 47 yaşındaki Prof.Dr. Güzin Demirağ ve 48 yaşındaki Prof.Dr. Mustafa Kemal Demirağ’ın evini arayıp kendilerini polis olarak tanıtan iki şüpheli, evdeki çocuk bakıcısı 56 yaşındaki Şekibe Kara’yı kandırıp 100 bin lira değerinde altın, 3 bin euro ve 900 dolar parayı aldı. Şikayet üzerine hareket geçen ekipler, iki şüpheliyi 2 saat sonra Çorum’da yakaladı. Altın ve paralar aileye teslim edildi.

Samsun’un Atakum İlçesi Mimar Sinan Mahallesi’de oturan OMÜ Tıp Fakültesi öğretim üyeleri Prof.Dr. Mustafa Kemal Demirağ ile eşi Prof.Dr. Güzin Demirağ, dün sabah çocuklarını bakıcı Şekibe Kara’ya bırakıp işe gitti. İddiaya göre bir süre sonra profesör ailenin ev telefonundan arayan şüpheliler 21 yaşındaki Çetin K. ve 27 yaşındaki Hamza S., bakıcı Kara’ya “Biz polisiz. Banka soygunu gerçekleşti. Bununla ilgili soruşturma yürütüyoruz. Sizler de bu işin içindeymişsiniz” diye kandırıp ev sahiplerinin cep telefonlarını aldı.

ÖĞRETİM ÜYESİ ŞÜPHELENDİ

Daha sonra Prof.Dr. Güzin Demirağ’ı cep telefonundan arayıp, “Biz polisiz. Bütün bilgileriniz çalınmış. Son bir yıl içinde bankalarla çalıştınız mı” diye sordu. Prof.Dr. Demirağ’da dolandırıcı olduklarını düşünerek cep telefonunu kapattı.

Şüpheliler bu kez ev telefonunu tekrar arayıp bakıcıya, “Doktorlar karakolda. Şu anda ifadelerini alıyoruz. Evdeki bütün altınları ve paraları bir torbaya koy ve Seyfi Demirsoy İlköğretim Okulu’nun yanına gel. Biz seni orada buluruz” deyip telefonu kapattı.

BAKICI KASAYI PARÇALADI

Telaşlanan kadın, evin yatak odasındaki çelik kasayı 1.5 saat süren çalışma sonucu kırıp içindeki 100 bin lira değerinde altın, 3 bin euro ve 900 doları torbaya koyup olay yerine gitti. Bir süre sonra okulun önüne gelen şüpheliler, torbayı alarak kaçtı. Dolandırıcılık olayının ortaya çıkmasının ardından olay aile tarafından polise bildirildi.

TAKSİDEN BULUNDU

Olayla ilgili soruşturma başlatan polis çevredeki güvenlik kamerası görüntülerinden iki şüphelinin taksiye bindiğini tespit etti. Taksinin plakasından yola çıkan polis, sürücüsüne ulaşıp Çetin K. ve Hamze S.’nin otogara gittikleri belirledi. Ekipler otogara gidip eşkale uygun iki kişinin Ankara’ya gittiklerini belirledi. Daha sonra otobüsün sürücüsüne cep telefonundan ulaşılarak Çorum’da oldukları öğrenildi.

Bunun üzerine polis, Çorum Emniyeti ile işbirliği yapıp otobüsü burada durdurulup iki şüpheliyi de yakalanıp gözaltına alındı. Yapılan üst aramasında altınlar ve para ele geçti. Ayrıca Çetin K.’nın üzerinden Ö.Ş. adına düzenlenmiş sahte kimlik ele geçti.

Samsun Emniyet Müdürlüğü’ne getirilerek sorgulanan iki şüpheli, “Biz yönlendirildik. Emanet alacağımız söylendi, biz de geldik, aldık” dedi. Emniyetteki ifadeleri tamamlanan şüpheliler bugün adliyeye sevk edildi.

VALİ; 2 SAATTE YAKALANDILAR

Ele geçen altın ve paralar ise bugün Samsun Valisi İbrahim Şahin’in makamında Emniyet Müdürü Vedat Yavuz ve Asayiş Şube Müdürü Zeki Bal’ın da katılımıyla Prof.Dr. Demirağ çiftine teslim edildi. Vali Şahin, “Ülke genelinde olan bu tarzlı telefon dolandırıcıları Samsun’da da devam ediyor. Zaman zaman sesimizi taklit ediyorlardı. Daha sonra valilik özel kalemden aranıyormuş hissi vererek ya da inancı oluşturularak esnafları, iş adamlarını arayıp para talebi oluyordu. Biz çalışmalar başlattık. Toplantılar yaptık. Basın yoluyla bilgilendirmeler yaptık. Tabi bu son olay aslında 09.30’da başlıyor. 11.30’da Emniyet Müdürlüğüne intikal ediyor. Yaklaşık 2 saat sonra şahıslar Çorum’da yakalanıyor. Ele geçirilen altınlar da şimdi sizin huzurunda sahiplerine iade edeceğiz” dedi.

ZANLILAR ÇORUM’DA YAKALANDI

İl Emniyet müdürü Vedat Yavus ise, “Olayın intikalinden sonra Asayiş Şube Müdürümüz başta olmak üzere ilgili birimimiz olay yerine intikal etti. Bilgileri alır almaz, çevrede teknik çalışmaları tamamlanmış ve şahısların eşkallerini belirleyip ilimiz otobüs terminalinden tespitler yapıldıktan sonra güzergahtaki illerle anında irtibata geçildi. Çorum Emniyet Müdürlüğü’ne verilen bilgiler doğrultusunda güzergahdaki kontrollerde otobüs durdurulup şahıslar tespit edilip alınarak ilimize getirildi” diye konuştu.

ÖĞRETİM ÜYESİ OLAYI ANLATTI

Prof.Dr. Güzin Demirağ, emniyet teşkilatına teşekkür ederek olayı şöyle anlattı:

“Beni arayıp, ‘Bütün bilgileriniz çalınmış. Son bir yıl içerisinde banka ile ilgili bir işlem yaptınız mı?’ diye sordu. Açıkçası ilk saniyeler ben de kandım. Bankalarla çalıştığımızı söyledim. Ben tedirgin oldum. Arkadaşıma verdim telefonumu ve dolandırıcı oldukları anlaşıldı. Biz de telefonu kapattık. Aynı anda benim sesimi kayıt ettiler galiba ve bakıcımızı aramaya başladılar. Bakıcımıza bizim tutuklu olduğumuzu ve evdeki bütün altınları getirmesi konusunda ısrarcı olmuşlar. Ondan sonra bakıcıma ‘Seni de öldürürüz. Evdeki çocuğu da öldürürüz’ demişler. Oda, ‘Siz gelip kapıdan alın’ demiş. Kadını o kadar korkutmuşlar ki kadın 1,5 saat uğraşarak kasayı kırmış. Evimize yakın bir yerde buluşmuşlar. Buluşma yerinde onlar tarif etmiş. Bakıcım elindekilerini verdikten sonra sesimi duymak istemiş. Beni başka bir numaradan aradılar. ‘Efendim’ dedim. Telefon ondan sonra kapandı. Bende çocuğuma bir şey yaptılar zannettim. Evimi, bakıcımı ve verdikleri numarayı sürekli aradım hep meşguldü. Ondan sonra hemen eve geldiğimizde emniyet güçleri evimizdeydi. Ben evde polisi görünce rahatladım.”

Prof.Dr.Mustafa Kemal Demirağ ise, “Evim aranmış ve beni sormuşlar. Bakıcımız benim ameliyatta olduğumu söylemiş. Ulaşamayacaklarını söyleyince eşimin numarasını istemişler. Bütün emniyet mensuplarına teşekkür ediyoruz. Bizi rahatlattılar. Aynı zamanda suçluların da çok kısa sürede yakalanması bizi sevindirdi” diyerek duygularını dile getirdi. Daha sonra ele geçen altın ve paralar aileye teslim edildi.

Hakan ÇELİKBAŞ- Hakan AKGÜN/ SAMSUN, (DHA)-