02 Temmuz 2024 Salı
Ana sayfa » Platini: Vicdanım tamamen rahat

Platini: Vicdanım tamamen rahat

FIFA Etik Komitesi tarafından futboldan 4 yıl men cezası alması ile UEFA başkanlığından istifa eden Fransız futbol adamı Michel Platini, 12. Olağanüstü UEFA Kongresi'nin başlangıcında üyelere bir konuşma yaparak veda etti.

Yunanistan’ın başkenti Atina’daki Grand Resort Lagonissi Hotel’de yapılan kongrede, konuşma öncesi ve sonrasında delegelerden büyük alkış alan Michel Platini, “Futbol FIFA veya UEFA’ya ait değildir, evrenseldir” dedi. Platini, şunları söyledi:
“Bugün benim için çok duygusal bir gün. Burada sizinle olmak hem mutluluk verici, hem de son kez karşınızda olduğum için hüzünlü bir an. Şunu söylemek isterim ki benim vicdanım tamamen rahat. Ben suçsuzum. Yasal mücadeleme devam edeceğim. Futbol benim için bir yaşam. Küçük yaşlarda başladığım futbolu daha sonra profesyonel şekilde oynama şansı yakaladım ve çok güzel günler yaşadım. Buraya bugün gelerek sizinle konuşmak istedim, ama bana yapılan bu iftiraları hak etmedim. Şunu belirtmek isterim ki, bu basit oyun olan, herkesi birbirine bağlayan futbol evrenseldir. Futbol bir partidir ve insanları birleştirir. Futbol, FIFA veya UEFA’ya ait değildir, evrenseldir.”
Konuşmasının sonunda ise başkanlık seçimi için 2 adaya başarılar dileyen Platini, “Burada geçirdiğim 9 yıldan çok mutluyum. Başarılı işler yaptığımızı düşünüyorum. Kendimi gururlu ve mutlu hissediyorum. Buraya bugün şahsen gelerek sizlere teşekkür etmek ve herkese hoşçakalın demek istedim. Yeni seçilecek başkana da başarılar dilerim” diye konuştu.
12. Olağanüstü UEFA Kongresi’nde bugün Slovenya Futbol Federasyonu Başkanı Aleksander Ceferin ile Hollanda Futbol Federasyonu Başkanı Michael van Praag Avrupa futbolunun başkanı olmak için yarışacak.

Sercan SAPANATAN/ATİNA, (DHA)