02 Temmuz 2024 Salı
Ana sayfa » Oy verme işlemi 1 gün sürecek

Oy verme işlemi 1 gün sürecek

RUSYA'DA federal meclisinin aşağı kanadı olan Duma seçimleri için sandık başına giden seçmenler, saat dilimi sayısının fazla olması sebebiyle ülkenin en doğusundan en batısına neredeyse bir gün sürecek oy verme işlemine katılacak.

Rusya’da ilk oy kullanan Rus seçmenler Moskova saatiyle akşam 23:00’te, yerel saat ile ise 08:00’de Çukotka Özerk Okrugu ve Kamçatka Krayı sakinleri oldu. Son oy kullanacak olan seçmenler ise Rusya’nın en batısındaki Kaliningrad sakinleri olacak ve Moskova saati ile 21:00’de son oy sandığa atılmış olacak.

Öte yandan Rusya dışında yaşayan Rus seçmenler de bulundukları ülkelerdeki büyükelçilik ve konsolosluklarda kurulan sandıklarda oy kullanabilecekler. Türkiye’deki Rus vatandaşları da 18 Eylül’de Ankara Büyükelçiliği, İstanbul, Trabzon ve Antalya’da bulunan konsolosluklarda oy kullanabilecekler. Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde yaşayan Rus vatandaşlarının rahatlığı adına İzmir, Bursa ve Alanya’da seçmenler için günler öncesinden sandıklar kuruldu ve oy verme işlemi gerçekleştirildi.

Duma seçimlerinde bu yıl seçilecek 450 milletvekili için, 24 Şubat 2014’de yürürlüğe giren yasa gereği karma sistem uygulanacak. Bu yasaya göre, 225 milletvekili nisbi temsil yöntemiyle, diğer 225 milletvekili ise tek kişilik dar bölge yöntemiyle seçilecek. Bu yıl yedinci kez Devlet Duması seçimleri için sandık başına gidecek olan Rus seçmenler daha önce 1993, 1995, 1999, 2003, 2007 ve 2011 yıllarında sandık başına gitmişlerdi.

Seçim anketlerinde, Vladimir Putin’in partisi olan Birleşik Rusya Partisi açık ara önce görülüyor.

Siyamend Kaçmaz/Moskova, (DHA)