02 Temmuz 2024 Salı
Ana sayfa » “Ot” 23 Eylül’de sinemalarda

“Ot” 23 Eylül’de sinemalarda

Ülkemizde 1999 yılı öncesi yaşanan terörizmin özellikle Anadolu insanının hayatına etkilerini konu alan “OT” Filmi, 23 Eylül’de vizyona giriyor.

Yapımcılığını Altınyaprak Film Erol Koçan ve Burak Donay-Erkay Yavuz’un üstlendiği filmin başrollerini Erkay Yavuz, Melike Kurt ve Erol Koçan’ın paylaştığı filmin yönetmenliğini Burak Donay yaptı.

Film, geçimini borçlanarak satın aldığı eşeği ile birlikte dağlardan topladığı şifalı otlarla sağlayan, diğer taraftan kısıtlı imkânlarıyla çocuklarını okutmaya çalışan bir köylünün verdiği yaşam mücadelesini anlatıyor.

Ana Karakter: Zeytin

Yapımcılığını Altınyaprak film Erol Koçan ile beraber Burak Donay ve Erkay Yavuz’un yaptığı, yönetmenliğini Burak Donay’ın üstlendiği filmin başrollerini Erkay Yavuz, Erol Koçan ve Melike Kurt paylaşıyor. 1999 yılında Anadolu köy mezrasında yaşayan bir ailenin hikâyesini anlatan film, güneydoğuda iki ateş arasında kalan halkın yaşadığı sıkıntılara da atıfta bulunuyor. Çekimleri yapımcının kendi memleketi olanTokat’ın Reşadiye ilçesinde yapılan ve bölge halkınında rol aldığı filme damga vuran oyuncu ise ‘Zeytin’ adlı eşek oldu. Filmin ana karakterleri niteliğinde olan ve set ekibinin maskotu haline dönüşen ‘Zeytin’, 5 hafta süren çekimler boyunca kendisine tahsis edilen kamyonet vasıtasıyla film ekibine eşlik etti. Çekimler sırasında hiç zorluk çıkarmayan ‘Zeytin’ oyunculuk sınavından geçer not aldı.

İki Ateş Arasında…

Senaryosu Erkay Yavuz’un kaleminden çıkan filmin konusu özetle şöyle: 1999 yılında bir Anadolu köy mezrasında yaşayan Şeref, kas erimesi hastası karısı ve 3 çocuğunu dağlardan topladığı şifalı otlarla geçindirmeye çalışmaktadır. Kendisini yaşama bağlayan en büyük umudu çocuklarının okuyup kurtulmalarıdır. Uzakta olan okula çocukları yorulmadan ve vaktinde yetiştirebilmek için, eşek almaya karar verir ve satıcıyı dinleyip kredi kartı alarak eşek alır. Bu borcu ödemenin tek yolu yüksek dağlara çıkıp, pahalı olan Gulik otu toplamaktır, ancak buna ne asker ne de bölgede mevzilenen terörist izin vermez. Başka çaresi olmadığını bilerek kendini iki ateş arasına atacaktır.
Jale Kibritçioğlu Ve Ali Akaçça İmzası
AJ Müzik Prodüksiyon ortakları Jale Kibritçioğlu ve tanınmış müzisyen Ali Akaçça’nın müziğini yaptığı Dram türündeki 98 dakikalık filmin yapımcılığını ise Altınyaprak Film ile birlikte GSA Film ve Tiyatro Yansıma üstleniyor.