02 Temmuz 2024 Salı
Ana sayfa » “Obama’nın sözlerine ben utandım, üzüldüm..”

“Obama’nın sözlerine ben utandım, üzüldüm..”

MİLLİYETÇİ Hareket Partisi(MHP) Genel başkan adaylarından Sinan Oğan, "Dün Obama'nın Cumhurbaşkanı için söylediği sözleri duyunca ben utandım, üzüldüm" dedi.

Çeşitli ziyaretlerde ve düzenlenen toplantıya katılmak üzere dün Tokat’a gelen MHP Genel Başkan adaylarından Sinan Oğan, kaldığı otelde basın mensupları ile sabah kahvaltısında bir araya geldi. Genel merkezin 8 Nisan’daki mahkeme kararını etkilemek için bir hukukçuya başvurduğunu ileri süren Sinan Oğan, “Patrikhane avukatlarından sayın genel merkezimin yardım istediğini gördük. Hüseyin ve Kezban Hatemi’den yardım istenildiğinden şahit olduk. Sayın Genel Merkez yöneticileri siz ne yapıyorsunuz? Ama şunu unutmayın değil patrikhane avukatları, gitseniz Vatikandan Papa’dan bile destek alsanız fayda etmeyecek” dedi.

“ABD BAŞKANININ İFADELERİNE ÜZÜLDÜM”

Sinan Oğan, bir gazetecinin Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün yargılandığı “MİT TIR’ları haberi” ile ilgili olarak yargılandıklarını hatırlatması üzerine Sinan Oğan, şöyle konuştu: “Can Dündar ve Erdem Gül meselesin e konu casusluğa bağlandı. Ancak o konuda daha önce basında defalarca yayınlar yapıldı. Ben o zaman meclisteydim. Mecliste defalarca konuşuldu. O konuda açık herhangi bir nokta yoktu veya yeni herhangi bir bilgi servis edilmedi. Dolayısıyla herkesin bildiği, herkese malum olan konuları casusluk soruşturmasına bağlamayı çok doğru bulmuyoruz. Basın elbette ki sorumluluk içerisinde olmalıdır. Ancak basının üzerine de bir hışımla gitmenin, intikam alma duygusuyla gitmenin de bir anlamı yok. Dolayısıyla bu Türkiye’nin hem basın özgürlüğüne yapılmış bir darbedir, hem de Türkiye’nin dışarıdaki imajına yapılmış bir darbedir. Dün Obama’nın Cumhurbaşkanı için söylediği sözleri duyunca ben utandım, üzüldüm. Bir Türk Cumhurbaşkanı her ne kadar AK Parti’nin Cumhurbaşkanı olması sıfatı ötesine geçmemiş olsa bile, yurt dışına çıkınca bütün Türkiye’nin Cumhurbaşkanıdır. Bir Cumhurbaşkanı hakkında bir ABD başkanının bu ifadelerine ben üzüldüm. Türkiye bunu hak etmiyor. Türkiye ABD başkanından azar işitecek bir ülke değildir. Türkiye’yi kimsenin bu duruma düşürmeye hakkı yoktur. O sebeple de Erdem Gül ve Can Dündar hadisesinin şahsileştirilmesinin yanlış olduğu kanaatindeyim. Bir an önce mahkemenin bu konuda adaletli karar vermesi gerektiği kanaatindeyim ve Cumhurbaşkanın artık bu hadiseyi kişiselleştirmekten vazgeçmesi gerektiği kanaatindeyim”
Sinan Oğan toplantının ardından karayolu ile Çorum’a hareket etti.

Mustafa TURAPOĞLU-Fatih YILMAZ/TOKAT,(DHA)