02 Temmuz 2024 Salı
Ana sayfa » O polisler hakkında disiplin soruşturması başlatıldı

O polisler hakkında disiplin soruşturması başlatıldı

PENDİK'te 22 yaşındaki Ferit Baylan'ın polisler tarafından dövüldüğü iddiasının basında yer almasının ardından olay yerinde bulunan 5 polis hakkında disiplin soruşturması başlatıldığı bildirildi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “16.09.2016 günü bazı basın yayın organlarında Pendik İlçesinde polisin ‘dur’ ihtarına uymayarak aracıyla kaçan F.B. isimli şahsın görevli polisler tarafından darp edildiğine dair haber ve görüntüler yer almıştır.

Konuyla ilgili yapılan araştırmalar neticesinde; devriye görevi ifa eden ekiplerimiz tarafından farları yanmayan araç sürücüsünün kovalamaca sonucunda yakalandığı, yakalanan şüpheli şahsın ehliyetsiz ve (0.44) promil alkollü olduğu anlaşıldığından hakkında yasal işlem yapıldığı tespit edilmiştir. Görüntülerle ilgili olarak gerekli incelemeler yapılmış, olay yerinde bulunan 5 görevlimiz hakkında disiplin soruşturması başlatılmıştır.” denildi.

OLAYIN GEÇMİŞİ

Pendik Kurtköy’de, Emlakçı Ferit Baylan aracıyla evine döndüğü sırada 4 polisten şiddet gördüğünü, aldığı darbeler sonrası da burnunun kırıldığını öne sürdü. Dayak iddiasına ilişkin görüntüler de sitenin güvenlik kamerası tarafından kaydedildi.

Görüntülerde, tepe lambaları yanan 2 polis aracı Baylan’ın kullandığı aracın peşinden ilerliyor. Bu sırada polis aracından biri Baylan’ın otomobiline arkadan çarpıyor. Ferit Baylan aracından iniyor ve üzerlerinde resmi üniforma olduğu görülen 4 polis Baylan’ı darp ediyor.

GÖZLERİMİ HASTANEDE AÇTIM

Hastaneden taburcu edilen ve kendisini darp eden polislerden şikayetçi olacağını belirten Baylan yaşadığı o anları şöyle anlattı Aracımla evime doğru gidiyordum; müzik açmıştım. Arkamdan gelen polis aracı bana çarptı. Aşağı indim 4 polis hiçbir şey demeden yere yatırıp beni darp etmeye başladı.

Bana polislerin ‘dur’ ikazında bulunup bulunmadıklarını ben duymadım. Zaten duysaydım da dururdum. Hem bir insana, ikazı duymadı ya da ona ‘dur’ dediğinde durmadığı için böyle bir şey yapılır mı

Yediğim dayak sonrası bayılmışım. Gözlerimi hastanede açtım. Hastanedeki tedavi sonrasına taburcu oldum. 4 polis hakkında savcılığa giderek suç duyurusunda bulunacağım.

İSTANBUL DHA,