02 Temmuz 2024 Salı
Ana sayfa » Nazlıaka: AKP’li kadınlara sesleniyorum

Nazlıaka: AKP’li kadınlara sesleniyorum

Bağımsız Milletvekili Aylin Nazlıaka, Of Belediye Başkanvekili Halil Alireisoğlu'nun açıklamalarına Meclis'te tepki gösterdi.

Ankara Bağımsız Milletvekili Aylin Nazlıaka, parlamentoda düzenlenen basın toplantısında Trabzon’da Of’un AK Partili Belediye Başkanvekili Halil Alireisoğlu’nun “Bizim kadınlardan alacağımız eğitime ihtiyacımız yok” diyerek müftü görevlisi Ayşe Yılmaz’ın konuşmasını kesmesini eleştirdi. Alireisoğlu’nun açıklamalarından rahatsızlık duyduğunu belirten Aylin Nazlıaka, “Bize göre bu zihniyetin bırakın toplantı salonunu evde bile konuşmaya hakkı yoktur. Bu zatın kadınlardan öğreneceği çık şey vardır. İnsanlığı, kadın erkek eşitliğini ve dinlemeyi öğrenecek. Meclis’te ‘kadın olarak sen sus’ diyenlerle toplantıda kadının konuşmasından rahatsız olup mikrofonu kapatan bu zat arasında hiçbir fark yoktur. Dün Türkiye’de kadınını yerel seçimlerde seçme ve seçilme hakkını almasının 86’ncı yıl dönümüydü. Aynı gün bir belediye başkan vekilinin böyle bir söz söylemesi tesadüf mü?” diye konuştu.

“AKP’Lİ KADINLARA SESLENİYORUM”
Aylin Nazlıaka, AK Partili bir kadının başkan vekiline tepki göstermemesinin üzücü bir durum olduğunu anımsatarak şöyle konuştu; “Bunlar yüzünden kadınlar şiddet görmekte eve kapatılmakta öldürülmektedir. Kadınları yok sayan, bizi öteki olarak gören bu zihniyete karşı daha ne kadar susacaklar? ‘Bize konuşacağımız yeri siz söyleyemezsiniz’ diye ne zaman haklarını arayacaklar? Buradan AKP’li, kadınlara sesleniyorum: Susmayın. Dilerim bu defa Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı da susmaz ve ahlak erozyonu yaşanan kurumları korumak yerine hakkının korumak sorumluluğun da olduğunu hatırlar. Kadınlarsan rahatsız olanlar önce şunu bilsinler. Biz varız ve buradayız. Asla susmayacağız. Konuşmaya ve kadın erkek eşitliğine inanmayanları rahatsız etmeye devam edeceğiz.”

Nursima KESKİN / ANKARA (DHA)