07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » ‘Milletvekillerinin suç işleme hakkı ve özgürlüğü yoktur’

‘Milletvekillerinin suç işleme hakkı ve özgürlüğü yoktur’

ADALET Bakanı Bekir Bozdağ, milletvekillerinin suç işleme hak ve özgürlüğü olmadığını belirterek, "Dokunulmazlık ve kürsü masumiyeti, milletvekillerine suç işleme hak ve hürriyeti vermez. Milletvekilleri suç işlediğinde, terör örgütlerine yardım etsinler, şiddeti, terörü, her türlü canavarlığı kutsasınlar ve onlarla her türlü birlikteliği ortaya koysunlar diye verilmiş bir imkan değil. Milletvekillerinin suç işleme hakkı ve özgürlüğü yoktur" dedi.

Ziyaretlerde bulunmak ve kamu yatırımlarında incelemelerde bulunmak üzere Siirt’e gelen Bakan Bozdağ’ı havaalanında Vali Mustafa Tutulmaz, protokol üyeleri ve AK Partililer çiçeklerle karşıladı. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, daha sonra Siirt Adliyesi’ni ziyaret etti. Cumhuriyet Başsavcısı Alparslan Ağçakale, Siirt Adalet Komisyonu Başkanı Mehmet Selim Karakuzu, hakim, savcı ve bölge baro başkanlarıyla tek tek tokalaşan Bakan Bozdağ, daha sonra adliye binasını gezerek görevlilerden bilgi aldı.

Bakan Bozdağ, gazetecilere Siirt ziyareti kapsamında Adalet Bakanlığı’nın çalışmalarını değerlendirmek, valiliğin diğer birimleriyle görüş alışverişinde bulunmak istediklerini belirterek şöyle dedi:

“Ayrıca AK Parti’nin Siirt İl Danışma Meclisi toplantısına da katılarak bir dizi çalışmayı yaptıktan sonra Siirt’ten ayrılacağız. Siirt Adliyesi 2010 ‘da hizmete girdi. Hem burada adliyenin sorunları ile ilgili sayın başsavcımızdan bilgi alacağız, yapmamız gerekenler nelerse onlarla ilgili gerekli hazırlıkları, çalışmaları arkadaşlarımız yapacaktır. Siirt’in sorunlarına ilişkin yetkililerden bilgi almak ve bakanlık olarak gereken konuları çözüme kavuşturmak ve hükümetimizin diğer bakanlıkları ilgilendiren konularda ilgili bakanlıkları, konudan haberdar edip yardımlarını sağlamak düşüncesindeyim. “

“DOKUNULMAZLIK, MİLLETVEKİLLERİNE SUÇ İŞLEME HAKI VE HÜRRİYETİ VERMEZ”

Vali Mustafa Tutulmaz’ı makamında ziyaret eden Bakan Bozdağ, bir soru üzerine milletvekillerinin suç işleme hakkı olmadığını söyledi. Adalet Bakanı Bozdağ, milletvekili dokunulmazlığının, yasama ve yürütme görevini en iyi şekilde yürütmesi için tanınan bir hak olduğunu anlatırken şöyle dedi:

“Cumhuriyet başsavcılıkları her hangi bir şikayet üzerine soruşturma başlatıyor. Daha sonra üzerine gittikleri fezlekeyi Adalet Bakanlığı’na gönderiyorlar. Adalet Bakanlığı, bunları Başbakanlığa’a, Başbakanlık da bunu TBMM’ye havale ediyor. TBMM, bunu Anayasa Komisyonu’na havale ediyor. Anayasa ve Adalet Komisyonları’ndan oluşan karma komisyon, dokunulmazlıklarla ilgili dosyayı inceliyor ve bir rapor hazırlıyor. Kaldırılması yönünde karar verir, bu karar da genel kurul tarafından kabul edilirse dokunulmazlık kalkıyor. Dokunulmazlık; anayasamıza göre milletvekillerinin her türlü baskı, endişe ve korkudan uzak, özgür bir şekilde yasama ve denetim faaliyetlerini yapabilmesi için getirilmiştir. Kürsü denetimi de bununun için getirilmiştir. Ama bu dokunulmazlık ve kürsü masuniyeti, milletvekillerine suç işleme hak ve hürriyeti vermez. Milletvekilleri suç işlediğinde, terör örgütlerine yardım etsinler, şiddeti, terörü, her türlü canavarlığı kutsasınlar ve onlarla her türlü birlikteliği ortaya koysunlar diye verilmiş bir imkan değil. Anayasamızı hepimizin iyi değerlendirmesi gerekir. Tekrar tekrar ifade ediyorum; dokunulmazlık yasama ve denetim faaliyetlerinin özgürce yapılabilmesi için getirilmiş bir zırhtır. Yoksa milletvekillerimizin özgürce suç işlemesi ve hiç kimsenin suçu görmemesi, duymaması ve bir şey yapmaması anlamında bir zırh kesinlikle değildir. Milletvekillerinin suç işleme hakkı ve özgürlüğü yoktur. Kim suç işlerse, bizim hukukumuzda onun karşılığı vardır. Ve o karşılık mutlaka günün birinde onu bulacaktır. Parlamentoda bunlar kaldırılırsa ondan sonra yargılama süreci başlayacaktır. Zaman zaman Türkiye’de, zaman zaman bu konuda değişik kararlar aldı. Önümüzdeki süreç içerisinde bu konular da geldiğinde elbette meclis, gerekli değerlendirmede bulunacaktır.”

Bakan Bozdağ, daha sonra Vali Mustafa Tutulmaz’dan ilin sorunları hakkında bilgi aldı.

‘DEMİREL FÖTR, ECEVİT ŞAPKASINI ALDI GİTTİ’

Beraberindeki AK Parti Siirt Milletvekili Yasin Aktay ile birlikte partisinin İl Danışma Kurulu toplantısına katılan Bakan Bozdağ, 28 Şubat süreci ve o dönemdeki siyasi aktörleri sert bir dille eleştirdi.

Bakan Bozdağ, şunları söyledi:

“İlk defa çok partili siyasal hayatta darbe heveslilerine milletinin iradesi üzerine ipotek koymak isteyenlere ‘Hayır’ diyen, şapkasını alıp gitmeyen, ‘Ben buradayım’ diyen bir siyasi irade ortaya çıktı. O siyasi irade sizsiniz, AK Parti iktidarıdır. Merhum Demirel, foteri aldı gitti, Ecevit şapkasını aldı gitti. Öbürleri kaçak duruma düştüler. ‘Ben buradayım’ diyen kimse kalmadı. Bakın bütün darbeler başarılı olduysa, bunun karşısında kendilerine milletin verdiği emanete sahip çıkmayan, çıkama cesareti gösteremeyen siyaset kurumunun da sorumluluğu vardır. Dik dursalar, bu işi yapmak isteyenlere yargı yolunu gösterseler, hesabını sorup sordursalar başarılı olamazlardı. Hadi diyelim ki 12 Eylül darbesiyle ilgili anayasanın geçici 15’inci maddesi var, soruşturma ve kovuşturma yapılamıyor. Peki postmodern darbe ile ilgili anayasa engeli var mıydı? Yok. Peki niçin soruşturmadılar? Bu bir iklim meselesi aynı zamanda, bir cesaret maddesi değil. Biz sizden aldığımız güçle, darbe yapanlara hukuki mesuliyet yüklenemez diye, onlar hakkında soruşturma ve kovuşturma yapamaz diye anayasanın geçici 15’inci maddesini yürürlükten kaldırdık. Darbecilerin hepsini adaletin önüne getirdik. Millet adına hesap sorduk, hesap vermesini sağladık.”

‘CHP’NİN TUTUMU, 1982 ANAYASASININ ÖMRÜNÜ UZATMA TUTUMUDUR’

TBMM’de kurulan Anayasa Mutabakat Komisyonu’nun işe başlamadan CHP’nin haksız tutumu nedeniyle dağıldığını söyleyen Bakan Bozdağ, “CHP’nin bu tutumunu, 1982 anayasasının ömrünü uzatma, uzzatırma tutumudur” diyerek, şöyle konuştu:

“28 Şubat postmodern darbesini yapanlar, yargıya geldiler mi, hesap vermeye başladılar mı? Yargılanıyorlar. Hesap vermeye başladılar. İşte bu milletin iradesine korkaklar sahip çıkamazlar, endişeli siyaset yapanlar sahip çıkamazlar. Parlamentoda uzlaşma kamisyonu 24’üncü dönemde kuruldu, ancak başarılı olamadılar. 26’ncı dönemde anayasa mutabakat komisyonu kuruldu. Ancak daha işe başlamadan CHP’nin haksız tutumu nedeniyle, işe başlamadan dağılmak durumunda kaldı. Meclis Başkanı yeniden komisyonu çalıştırmak gayreti içine girdi. Değerli kardeşim, buradan çok net bir şekilde söylüyorum; CHP’nin bu tutumu 1982 darbe anayasasının ömrünü uzatma, uzattırma tutumudur. Bu anayasanın ortadan kaldırma ve yeni anayasanın yapılmasını engelleme tutumudur. Eğer samimi iseniz, masaya da oturacağız, her şeyi konuşacağız, sonuçta beraber karar alacağız. Bundan çekinmenin, korkmanın hiç kimseye bir faydası yok. Bizim vazifemiz; bir yandan ekonomiyi iyileştirirken, bir yandan ülkenin alt yapı ve üst yapısını inşa ederken, öte yandan terörü de sona erdirmek. Türkiye’nin içerisinde, yaşanan olumsuzlukları da ortadan kaldırmak bizim ana vazifemizdir. Samimiyetle söylüyorum. PKK dahil, ne kadar yeryüzünde terör örgütü varsa, taşerondur. Türkiye her devletin yapması gerekeni, bugün yapıyor. Ve yaparken de sivil bir insanımızın dahi burnu kanamasın diye kılı kırk yararcasına bu süreç işliyor. Sokağa çıkma yasağının ilan edilmesinin nedeni sivil vatandaşlarımızın zarar görmemesidir. Yoksa Sur’da veya başka yerde devletin yürüttüğü bir operasyon kısa sürede biter. Kimse zarar görmesin diye uğraş verildiği için bu süreç uzuyor. Hamdolsun bu süreç içerisinde sivil vatandaşlarımız korunmuş bölgenin terör ve teröristlerin silahtan, şiddetten arındırılması için önemli başarılar elde edildi.”

İnönü Caddesi üzerindeki esnafı ziyaret eden Bakan Bozdağ, bir çay ocağında oturarak çay içti. Burada etrafında toplananlarla sohbet ederken, yanına gelen asker elbisesi giyimli küçük bir çocuğu severek, ona oyuncak hediye etti. Dönerci dükkanına da giren Bakan Bozdağ, döner ustasının elindeki bıçağı alarak tavuk döneri kesti. Bakan Bozdağ, beraberindeki AK Parti Siirt Milletvekili Yasin Aktay ile birlikte bir pastaneye girerek, işletme sahibiyle kısa sohbet ederek kendisine ikram edilen tatlıyı yedi.

Turan KOYUNCU/SİİRT, (DHA)- VIDEO YOK