07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » ‘Mevcut sistemin değişmesi lazım’

‘Mevcut sistemin değişmesi lazım’

BBP Genel Başkanı Destici Eskişehir Velibey Otel’de basın toplantısı düzenledi.

BÜYÜK Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, Eskişehir’de yaptığı açıklamada başkanlık sistemini değerlendirerek, “Mevcut sistemin hali ortada. Bu sistemin değişmesi lazım. Adı başkanlık olur, yarı başkanlık olur, parlamenter sistem olur. Bizim adıyla ilgili bir takıntımız yok. Biz içeriğini görmek istiyoruz” dedi.

BBP Genel Başkanı Destici Eskişehir Velibey Otel’de basın toplantısı düzenledi. Toplantıda başkanlık sistemi hakkında düşüncelerini açıklayan Destici, “Son günlerin en sıcak gündem maddesi yeni anayasa ve başkanlık sistemi. Biz BBP kurulduğumuz günden bu yana biz darbe yasasından Türkiye’nin acilen kurtulması ve sivil, demokratik bir anayasaya kavuşması gerektiğini ifade ediyoruz. 1980’de darbe olmuş, 1982’de anayasayı yapmışlar gitmişler. Ondan beri 34 yıldır siviller yönetiyor, 14 yıldır tek başına Adalet ve Kalkınma Partisi yönetiyor ama iki yılda darbecilerin yaptığını 14 yıldır bunlar, 34 yıldır da bütün sivil hükümetler yapabilmiş değil. Niye yapmıyorsunuz kardeşim? Darbe oldu, daha ne olması lazım? Türkiye’nin sivil, demokratik bir anayasaya girmesi için daha ne olması lazım? Bu darbe bu anayasanın ürünüdür, 27 Nisan bu anayasanın ürünüdür, 28 Şubat bu anayasanın ürünüdür” diye konuştu.

İÇERİĞİNİ GÖRMEK İSTİYORUZ

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin grup toplantısında başkanlık sistemini getirmeleri durumunda mecliste görüşeceklerini belirtmesi üzerine başkanlık sistemi tartışmalarının tekrar gündeme geldiğini ifade eden Destici şunları söyledi:

“Biz bu sistemin alternatifiyiz. Yani bu sistemin değişmesini istiyoruz. Mevcut sistem doğru değil. Mevcut sistemin sonuçları ortada. Mevcut sistem gelir dağılımında adaletsizlik yapmış, yargı tarafsız ve bağımsız değil, kişi hak ve hürriyetleri tam olarak garanti altına alınamamış, basın özgürlüğü yok. Ne kadar sayarsan say. Mevcut sistemin hali ortada. Bu sistemin değişmesi lazım. Adı başkanlık olur, yarı başkanlık olur, parlamenter sistem olur. Bizim adıyla ilgili bir takıntımız yok. Biz içeriğini görmek istiyoruz. Kimsenin buna ön yargılı olmaması lazım. Cumhuriyet bizim. Hangisi iyiyse bu milletin o sistemi seçme hakkı vardır. Bu tartışmaların bir kişi üzerinden yani sayın cumhurbaşkanı üzerinden yapılmasını da doğru bulmuyoruz. Çünkü kişiler bugün vardır yarın yoktur. Önemli olan devlettir, millettir. Önemli olan ülkedir.”

ŞEHİT CENAZELERİNDEN CENAZE MARŞI KALDIRILSIN

Şehit cenazelerinden cenaze marşının kaldırılması gerektiğini de sözlerine ekleyen Destici, “Şehit cenazelerinden Chopin’in cenaze marşının kaldırılması lazım. Bizim milli kültürümüzde de, İslam kültürümüzde de bizim cenazelerimizi uğurlarken, hakka uğurlarken kültürümüzde ve inancımızda bu yok. İnancımızda ve kültürümüzde olmayan bir şey. En kutsal ölüm bizim için şehitlik. Yani peygamber mertebesine gönderdiğimiz şehitlerimizi yabancı bir marşla uğurlamak gerçekten şehitlerimize de büyük bir hakarettir. İnancımıza da, kültürümüze de ihanettir. Bunun kaldırılması lazım” dedi.

Hakan TÜRKTAN/ESKİŞEHİR,(DHA)