07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Metastatik meme kanserli kadınlar için umut oldular

Metastatik meme kanserli kadınlar için umut oldular

KANSERLE Dans Derneği ve Europa Donna Türkiye’nin liderliğindeki Yeni Hikayeler projesi bu sene metastatik meme kanseri hastaları için“Umutlar Çiçek Açsın” dedi.

Proje kapsamında Hatice Gökçe’nin umudun simgesi olan kiraz çiçeklerinden ilham alarak tasarladığı tişörtler satışa sunulacak ve elde edilen gelirin tamamı Kanserle Dans Derneği ve Europa Donna Türkiye’ye meme kanserli kadınlar yararına bağışlanacak.

Metastatik meme kanserinde umudun var olduğunu vurgulamak için yapılan proje, bu yıl Yargıcı, Hatice Gökçe ve Pfizer Onkoloji’nin desteğiyle hayata geçti.

“ERKEN TANI HAYAT KURTARIR”

Her 8 kadından 1’inde yaşamları boyunca meme kanseri gelişiyor diyen Prof. Dr. Nil Molinas Mandel,”Erken evre meme kanseri tanısı konan ve tedavi gören kadınların yaklaşık üçte birinde metastatik meme kanseri gelişir. Metastatik meme kanseri kanserin uzak organlara yayıldığına işaret eder. Metastatik meme kanserinde, kanser memeden kemikler, akciğerler, karaciğer ve beyin de dahil, vücudun diğer kesimlerine yayılabilir. Günümüzde erken evre meme kanseri hakkında birçok bilinçlendirme kampanyası yapılıyor fakat metastatik meme kanseri hastalığı pek konuşulmuyor.Erken tanı hayat kurtarır diyoruz ancak bunun yanı sıra metastatik evrede doğru tedavi yaşamları değiştirebilir. Yeni tedaviler ile metastatik meme kanseri hastalarına daha iyi yaşam kalitesi sağlanabilir ve hastalık ilerlemesi ertelenebilir. Bu yüzden bu proje, bizlerin doğru mesajları verebilmemiz için çok önemli. Bu anlamlı günde olduğu gibi, biz kadınlar için her gün değerlidir” dedi.

“UMUTLAR ÇİÇEK AÇSIN”

Proje kapsamında hazırladığı tişört tasarımlarıyla ilgili konuşan Modacı Hatice Gökçe, “Umudun simgesi olan kiraz çiçeklerini kanaviçe deseni görünümüyle tişörtlere bastık. Kanaviçenin yapım aşamasında gerektirdiği sabır ve dikkati hepimiz biliriz. Bu nedenle ben de tasarımımda, eski zamanlarda çok popülerken şimdi yavaş yavaş unutulmaya başlayan bu tekniğin görünümünü kullanmak istedim.’Umutlar Çiçek Açsın’ projesindeki tasarım ve üretim sürecimizin, metastatik meme kanseri tedavisinin gerektirdiği sabır ve metanetle de benzerlik taşıdığını düşünüyorum’ dedi.

“ÇIKAN SONUÇ BİZLERİ MUTLU ETTİ”

Projeyle ilgili duygularını dile getiren Yargıcı Pazarlama ve İş Geliştirme Direktörü Ebru Günal, “Ortaya çıkan sonucun bizleri mutlu ettiği kadar tüm metastatik meme kanserli hastalara da umut vereceğine inanıyoruz. Yargıcı olarak her zaman kadınlara destek olmak ve bir şekilde kadınların hayatlarına dokunarak, onlar için fayda sağlamak birincil amaçlarımız arasında yer alıyor. Bu anlamlı projenin ev sahibi olmaktan duyduğumuz mutluluğu bir kez daha belirtmek isterim” dedi.

Projenin destekçilerinden Pfizer Türkiye Onkoloji İş Birimi Lideri Mehmet Yetiş, “Hayata doktorlara, hastalara ve topluma değer katabilecek ürünleri piyasaya sunabilmek ve insanların ihtiyaç duydukları tedavilere erişmesine yardımcı olmak için buradayız. Bu gibi projeler ise bizlerle onlar arasındaki köprüler niteliğinde. Bu yüzden bu projenin tüm metastatik meme kanseri hastaları için önemine sonsuz inanıyor ve ‘umutlar çiçek açsın’ diyorum” dedi.

Kanserle Dans Derneği ve Europa Donna Türkiye temsilcileri yaptıkları ortak açıklamada şunları söyledi:

“Yıllardır hastaların doğru bilgilendirilmesi ve tedaviye ulaşabilmesi için tüm gücümüzle çalışıyoruz. Bizlere destek olan, hastalar için umut ışığı yayan tüm projelerin içinde olmaktan dolayı kıvanç duyuyoruz. Özellikle Yargıcı, Hatice Gökçe ve Pfizer Onkoloji gibi çok güçlü ortaklarla bu projeye imza atmış olmak bizleri çok mutlu ediyor. Elde edilen tüm gelirin meme kanserli kadınların umut filizlerini biraz daha çiçeklendireceğine gönülden inanıyoruz ve biz de ‘umutlar çiçek açsın’ diyoruz” dedi.

Erdinç YILDIRIM/İSTANBUL,(DHA)