02 Temmuz 2024 Salı
Ana sayfa » Menfeze yerleştirilen 450 kilo EYP imha edildi

Menfeze yerleştirilen 450 kilo EYP imha edildi

DİYARBAKIR'da Kocaköy İlçesi yakınlarında yol kontrolu yapan güvenlik güçleri, PKK'lı teröristler tarafından yol üzerinde bulunan menfeze yerleştirilmiş 12 çuval içinde yaklaşık 450 kilo amonyum nitrat ile güçlendirilmiş el yapımı patlayıcı tespit etti. Güvenlik güçleri gerekli önlemleri aldıktan sonra patlayıcıyı imha etti.

Diyarbakır Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada, Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığı’na bağlı ekipler, Kocaköy İlçesi karayolunda yaptıkları kontrollerde PKK’lılar tarafından hazırlanmış 450 kilo ağırlığında el yapımı patlayıcı buldu. Kocaköy karayolundaki bir menfeze yerleştirilmiş 12 çuval içerisindeki 450 kilogram amonyum nitrat ile güçlendirilmiş olan el yapımı patlayıcı güvenlik güçleri tarafından boş bir alana götürülerek patlatılıp imha edildi. Bölgede oturanların huzur ve güven içerisinde seyahat özgürlüğünü rahatlıkla kullanabilmesini sağlamak amacıyla teröristle mücadele kapsamında yürütülen faaliyetlere kararlılıkla devam edileceğinin belirtildiği Valilik açıklamasında şunlar yer aldı:

“Diyarbakır ili sınırları içinde faaliyet gösteren bölücü terör örgütünün son zamanlarda yapmış oldukları terör eylemleri neticesinde vatandaşlarımızın, ekonomik, sosyal faaliyetlerini yürütme ve seyahat etme haklarını kullanmalarını olumsuz olarak etkilenmektedir. Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığı tarafından; öncelikle vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğinin sağlanması, mevcut huzur ve güven ortamının devam ettirilmesi, vatandaşlarımızın her türlü terör eylemlerinden korunması, seyahat etme haklarını rahatlıkla kullanması maksadıyla her türlü tedbir alınmaktadır. Bu tedbirler kapsamında icra edilen mayın ve el yapımı patlayıcı araması esnasında; Kocaköy ilçesi Diyarbakır Bingöl karayolu Çaytepe Mevkii’nde yol üzerinde bulunan menfez içerisine yerleştirilmiş 12 adet çuval içerisinde yaklaşık 450 kilo amonyum nitrat ile güçlendirilmiş yaklaşık 10 metre kablo çekili EYP düzeneği tespit edilmiştir. Tespit edilen EYP, karayoluna zarar vermemek amacıyla boş bir arazide Patlayıcı Madde İmha Timi tarafından emniyetli bir şekilde patlatılarak imha edilmiştir. Patlama sonrası herhangi bir can ve mal kaybı yaşanmamıştır. Bölgemizde yaşayan vatandaşların huzur ve güven içerisinde seyahat özgürlüğünü rahatlıkla kullanabilmesini sağlamak amacıyla teröristle mücadele kapsamında yürütülen faaliyetlere kararlılıkla devam edilecektir.”

DİYARBAKIR, (DHA)