07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Meclis’te ‘AYM kararına uymuyorum’ gerilimi

Meclis’te ‘AYM kararına uymuyorum’ gerilimi

MECLİS Genel Kurulu'nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Anayasa Mahkemesi (AYM)'nin Can Dündar ve Erdem Gül kararıyla ilgili sözleri tartışma yarattı. HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarını eleştirerek "'Anayasa Mahkemesi'nin kararına ben uymuyorum' demek açık bir darbedir" dedi.

HDP GRUP BAŞKANVEKİLİ BALUKEN: MAHKEMEYE ÇAĞRI YAPIYORSAN BUNUN ADI AK 28 ŞUBAT DARBESİDİR

TBMM Genel Kurulu’nda 2016 yılı bütçe görüşmeleri sürerken Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın AYM’nin Can Dündar ve Erdem Gül hakkında verdiği kararla ilgili “Ben Anaysa Mahkemesi’nin vermiş olduğu karara sadece sessiz kalırım, o kadar. Ama onu kabul etmek durumunda değilim. Verdiği karara uymuyorum saygı da duymuyorum” sözleri muhalefet partilerinin milletvekilleri tarafından eleştirildi. HDP Grup Başkanvekili Baluken, Meclis kürsüsündeki konuşmasında Erdoğan’ın yeni bir darbeyi ilan ettiğini savunarak “‘Anayasa Mahkemesi’nin kararını tanımıyorum. Mahkemenin de tanımaması gerekir’ diyerek yeni bir darbenin 28 Şubat’ta devreye girdiğini açık şekilde ilan etti. Alın size darbe işte. Anayasa Mahkemesi’nin kararını tanımıyorsan, saygı duymuyorum, diyorsan; mahkemeye çağrı yapıyorsan bunun adı AK 28 Şubat darbesidir. Bu kadar nettir” ifadelerini kullandı.

AK PARTİ GRUP BAŞKANVEKİLİ İNCEÖZ: CUMHURBAŞKANIMIZIN SÖYLEDİĞİ İFADEYE AYNEN KATILIYORUM

HDP’li Baluken’in Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik eleştirilerinin ardından AK Parti Grup Başkanvekili İlknur İnceöz söz alarak Erdoğan’ın ifadelerini aynen katıldığını söyledi. AYM’nin kararına sessiz kalmalarının beklenmemesi gerektiğini belirten İnceöz, “Sayın Cumhurbaşkanımız, ‘Verdiği karara uymuyorum ve saygı duymuyorum’ diyor. Haksız mı? Sonuna kadar haklı söylediği ifadeye aynen de katılıyorum. Yerel Mahkeme daha kararını vermeden Anayasa Mahkemesi bu konuda verecek, ondan sonra da gelip burada darbe ve darbe zihniyetlerini savunacaksınız buna da cumhurun başı olarak Cumhurbaşkanı’nın da bizim de sessiz kalmamızı bekliyorsanız yanılıyorsunuz” diye konuştu.

BALUKEN: CUMHURBAŞKANI OLARAK SAYGI DUYMUYORSAN 78 MİLYONUN SAYGI DUYMASINI NASIL BEKLERSİN?

AK Parti Grup Başkanvekili İnceöz’ün Meclis kürsüsündeki konuşmasından sonra tekrar söz alan HDP Grup Başkanvekili Baluken ise yargıya müdahale edildiğini öne sürerek şöyle konuştu: “Sen saygı duymuyorsan Cumhurbaşkanı olarak 78 milyonun saygı duymasını ya da kabul etmesini nasıl beklersin? ‘Anayasa Mahkemesi’nin kararına ben uymuyorum’ demek açık bir darbe değil midir? Mahkemeye çağrı yapıyor. Anayasa Mahkemesi’nin kararına niye direnmediniz, diyor. Bunun adı açık bir darbedir. Yargıya bu şekilde müdahale açık bir darbe zihniyetidir”

Bahar DEMİREL / ANKARA, (DHA)