07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Londra metrosunda terör önlemi

Londra metrosunda terör önlemi

İngiltere'nin başkenti Londra'daki metro istasyonlarında potansiyel terör tehdidine karşı silahlandırılmış polis bulundurulacak, yolcularla birlikte seyahat edecek polis herhangi bir saldırısı sırasında anında müdahale edebilecek.

Londra’da 7 Temmuz 2005’de metro istasyonlarında yaşanan ve 52 kişinin ölümüyle sonuçlanan terör saldırısından sonra ilk defa böyle bir uygulamaya geçildi.

Evening Standard gazetesinin haberine göre, İngiltere Ulaşım Polisi, silahlı polis memurlarının (British Transport Police) otomobil veya servis aracı kullanmak yerine metro ve trende yolcularla birlikte seyahat edeceklerini ve özellikle Londra’nın en yoğun ve kalabalık tren istasyonlarında bulundurulacaklarını aktardı.

Yeni uygulama çerçevesinde eğitilmiş köpeklerle birlikte görev yapan polis memurları da bundan sonra polis aracı yerine metroda seyahat edecek. Geçtiğimiz Ağustos ayında da Londra Emniyet Müdürlüğü başkentteki sokaklarda güvenliği sağlamak üzere 600 silahlı polis görevlisini görevlendirdi.

Geçtiğimiz hafta Londra’daki North Greenwich istasyonunda bir gencin üzerinde şüpheli bir cihaz bulunmuştu. 20 Ekim tarihinde yaşanan olayda, 19 yaşındaki üniversite öğrencisi Damon Smith adlı gencin sırt çantasında patlayıcı madde bulunduğu iddiasıyla metro istasyonu boşaltılmıştı

Gonca Yağcı – Londra (DHA)