07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Kelebekler Vadisi’nde nefes kesen yarış

Kelebekler Vadisi’nde nefes kesen yarış

MUĞLA'nın Fethiye İlçesi'nde düzenlenen 'Kelebekler Base Jump Dünya Kupası Yarışları'na katılan dünyanın en tanınmış 25 serbest atlayışçısı, sırtlarına bağladıkları paraşütlerle 330 metre yükseklikten Kelebekler Vadisi'ne atladı. İzleyenlerin nefesini tutarak izlediği atlayışlar, ateş şovlarıyla renklendi.

Faralya Mahallesi’ndeki dünyaca ünlü Kelebekler Vadisi’nde başlayan Kelebekler Base Jump Dünya Kupası Yarışları, nefeslerin tutulduğu heyecan dolu anlara sahne oldu. Türkiye, İngiltere, Fransa, ABD, Almanya, Hollanda ve Rusya’dan yarışmaya katılan 25 serbest atlayışçı, Kelebekler Vadisi’nin kuzey batı yamacına kurulan, 330 metre yüksekliğindeki Fethibey Atlayış Noktası’na çıktı. Hazırlıkların ardından ilk olarak Türk serbest atlayışçı Cengiz Koçak, kendini atlayış noktasından boşluğa bıraktı. İzleyenlerin nefesini tuttuğu anlarda havada paraşütünü açan Koçak, Kelebekler Vadisi Plajı’ndaki noktaya iniş yapmaya çalıştı. Koçak’ın ardından diğer serbest atlayışçılarda tek tek kendilerini 330 metre yükseklikten Kelebekler Vadisi’ne bıraktı. Ateş şovları yarışmaya renk katarken, heyecanlanan bazı seyirciler sporcuların atlayışını izlemekte zorlandı.

İLK ŞAMPİYON BELİRLENECEK

Turnuvaya katılan sporculara, atlayıştan sonra paraşütü açış süresi, paraşütü hangi yöne doğru açtığı ve plajda kurulan noktaya ne kadar yakın iniş yaptığı dikkate alınarak puan verilecek. Turnuva sonunda en az hata puanı alan sporcu, Kelebekler Base Jump Dünya Kupası Yarışları’nın ilk şampiyonu olacak.

Türkiye’de ilk kez dünya kupası adı altında düzenlenen turnuva, 29 Ekim’de düzenlenecek ödül töreniyle sona erecek. Turnuva organizasyonunda yer alan ayrıca yarışmanın ilk atlayışı yapan Cengiz Koçak, Nisan ayının sonunda testleri yapılan dünya kupasını nihayet başlattıklarını söyledi. Birçok sporcunun Kelebekler Vadisi’ne ilk atlayışı yaptığını aktaran Koçak, “Tüm sporcular atlayış noktasını çok beğendi. Değerlendirmelerin ardından dereceye girenlere kupa ve madalyaları verilecek. Büyütmek istediğimiz bir organizasyon. Önümüzdeki yıllarda turnuvayı büyüterek çok daha prestijli bir dünya kupası yaratmayı düşünüyoruz” dedi. 330 metre yükseklikten atladıklarını ancak 179 metre serbest düşüş mesafesi olduğunu anlatan Koçak, “Buraya geldiğinizde gördüğünüz manzara muhteşem. Önümüzde uçurum hemen yanında deniz ve birleştiği noktada plaj var. Kelebekler Vadisi’nde de tatilciler var. Aşağıya indiğimizde bizi ‘günaydın’ diyerek karşılıyorlar. Herşey çok güzel” diye konuştu.

‘İZLEYİCİLERİ KELEBEKLER VADİSİ’NE BEKLİYORUZ’

Turnuva organizatörlerinden Erdal Akkuş ise “Dünya kupası başladı ve yarışma atlayışları yapılıyor. Çok katılımlı bir organizasyon oldu. İlerleyen yıllarda daha fazla katılımlı daha büyük bir organizasyon olacaktır. Seyircileri Kelebekler Vadisi’ne bekliyoruz. Kalkış alanına gelenler sadece atlayışları görebilecekler. Üstelik uçurumun kenarında çok fazla seyirci olmasının riskleri de var. O yüzden herkesi Kelebekler Vadisi’nden şampiyonayı izlemeye davet ediyoruz” dedi.

Ergün TOS/FETHİYE (Muğla), (DHA)