02 Temmuz 2024 Salı
Ana sayfa » Kayyumun ardından sökülen Türkçe-Kürtçe tabela yerine asıldı

Kayyumun ardından sökülen Türkçe-Kürtçe tabela yerine asıldı

MARDİN'in Derik ilçe Belediyesi'nin dün indirilen Türkçe, Kürtçe ve Ermenice yazılı tabelası, akşam saatlerinde yeniden yerine asıldı

MARDİN’in Derik ilçe Belediyesi’nin Türkçe, Kürtçe ve Ermenice yazılı tabelası, kayyum olarak atanan Kaymakam Muhammed Fatih Safitürk, tarafından dün akşam saatlerinde söktürüldü. Sökülen tabelanın üzerine bayrak asılırken, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, benzer durumun yaşandığı Ağrı’nın Diyadin ilçesindeki olaya tepki göstermiş ve Kürtçe tabela bugün yeniden konulmuştu.

Derik’te DBP’li Belediye’ye kayyum olarak atanan ilçe Kaymakamı Muhammed Fatih Safitürk, Belediyenin her iki cephesine bulunan ve üzerinde Türkçe, Kürtçe ve Ermenice ‘Derik Belediyesi’ yazılı olan tabelayı dün akşam söktürdü. Kaymakam’ın talimatı ile polis söktüğü tabelanın yerine Türk bayrağı asarken, yaklaşık bir yıldır asılı olan tabelanın sökülmesi tepkilere yol açtı. Şu anda Belediye binasında her hangi bir tabela bulunmazken, sadece girişte üzerinde Kürtçe, “Hoş geldiniz” yazısı kaldı.

Ağrı’nın Diyadin ilçesi’ndeki üzerinde Kürtçe yazılı olan Belediye tabelasının kayyum sökülmesi üzerine, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, konunun terör olduğunu, kürtçe ile bir sorun bulunmadığını belirtererek tepki göstermiş ve sökülen tabela bugün yerine konulmuştu.

TÜRKÇE-KÜRTÇE TABELA YERİNE ASILDI

Derik Belediyesi’ne Kaymakam Muhammed Fatih Safitürk’ün kayyum olarak atanmasının ardından dün akşam sökülen Türkçe, Kürtçe ve Ermenice yazılı tabelanın yerine yenisi asıldı. Ermenice’nin çıkarıldığı Türkçe ve Kürtçe yazılı mavi-bayaz ve kırmızı -beyaz renklerdeki iki tabelanın asılması sırasında polis ekipleri belediye binası çevresinde geniş güvenlik önlemi aldı.

Emrullah KARAKAŞ/MARDİN (DHA)